Trudna decyzja: narty czy snowboard?

Zbliża się zima. Gdy tylko spadnie śnieg i ruszą wyciągi, stoki wypełnią się amatorami białego szaleństwa. Chcesz dołączyć do ich grona, ale zastanawiasz się, jaki sport dla siebie wybrać? Deska czy narty? – to pytanie wywołało niejedną kłótnię, mimo że tak naprawdę oba te sporty więcej łączy niż dzieli.

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Który sport wybrać, jeśli wolisz unikać często kontaktu ze śniegiem?
  • Jakie stawy są narażone na kontuzje podczas jazdy na snowboardzie i nartach?
  • Które mięśnie warto wzmocnić przed wyjściem na stok?

W skrócie

Snowboard i narciarstwo to sporty, które więcej łączy niż dzieli. Deska wiąże się jednak z częstszym kontaktem ze śniegiem, a narty mogą nie być odpowiednie dla osób, które mają problemy z kolanami. Niezależnie od tego, jaki sport wybierzesz dla siebie, liczy się przede wszystkim dobra zabawa.

Szybka jazda czy freestyle?

Kiedyś narty kojarzono z szybką jazdą po trasie, a snowboard z trikami w snowparku i jazdą po puchu. Rozwój technologii sprawił jednak, że obecnie na rynku znajdziesz sprzęt dopasowany do każdych warunków i preferencji. Możesz postawić na szybką jazdę na snowboardzie lub wykonywać ewolucje w powietrzu i jeździć po lesie na nartach. Niezależnie od wybranej aktywności, najważniejsze jest to, że pobyt na stoku dostarcza adrenaliny i endorfin oraz pomaga dotlenić organizm. Któryś sport jednak trzeba wybrać. Poniżej znajdziesz kilka informacji, które pomogą Ci w podjęciu właściwej decyzji.

Freestyle na nartach

Sprawność fizyczna

Dobra forma jest ważna w każdym sporcie, ale nie musisz być olimpijczykiem, aby zacząć jazdę na desce czy nartach. Jeśli jesteś zdrowy i uprawiasz jakąś aktywność regularnie przez cały rok, oba sporty będą dla Ciebie odpowiednie. Przed sezonem warto poświęcić większą uwagę niektórym częściom ciała, a pierwsze dni na stoku będą znacznie przyjemniejsze. Na nartach szczególnie mocno pracują mięśnie ud, pośladków i łydek. Na snowboardzie, poza nogami, ważne są mięśnie głębokie i brzucha. W internecie znajdziesz mnóstwo ćwiczeń przygotowujących do sezonu. Warto poświęcić im trochę czasu, aby nauka szła szybciej i była mniej bolesna, zwłaszcza następnego dnia.

Kontuzje

Wbrew powszechnej opinii statystyki pokazują, że to narty są bardziej kontuzjogennym sportem niż snowboard. Wynika to głównie z faktu, że nogi pracują niezależnie od siebie, a więc mogą się krzyżować i rozjeżdżać. Najczęściej prowadzi to do kontuzji kolan, więc jeśli często odczuwasz w nich ból, warto zastanowić się nad snowboardem. Na desce obie nogi są przytwierdzane do jednej płaszczyzny, więc kolana są mniej narażone na poważne kontuzje. Zdarzają się jednak inne urazy. Upadki do przodu podczas jazdy na krawędzi mogą powodować kontuzje nadgarstków i obręczy barkowej. Snowboard może nie być sportem dla Ciebie, jeśli masz problemy z tymi stawami.

Tempo nauki

Opanowanie poprawnej techniki jazdy w przypadku obu sportów wymaga czasu. Zdaniem wielu osób początki na desce są bardziej męczące, ale postępy są szybciej widoczne. Jeśli chcesz szybko nauczyć się skręcać oraz masz silne mięśnie brzucha i samozaparcie, żeby szybko wstawać po licznych upadkach, snowboard to sport dla Ciebie. Nauka jazdy na desce będzie również dużo łatwiejsza dla osób, które miały styczność z deskorolką czy surfingiem, gdyż pozycja ciała w tych sportach jest bardzo podobna. Z drugiej strony snowboardziści mają zazwyczaj większe problemy z jazdą na wyciągu orczykowym, która dla narciarzy nie jest aż tak trudna.

na snowboardzie kontakt ze śniegiem jest nieunikniony

Kontakt ze śniegiem

Jazda na snowboardzie oznacza siedzenie na śniegu przy zapinaniu wiązań oraz dużą liczbę upadków podczas nauki. Początkowo balansowanie ciałem na desce może być trudne, a pozycja zjazdowa na nartach dla wielu osób jest dużo bardziej naturalna. Jazda twarzą w dół stoku nie wymaga aż tak dobrego poczucia równowagi, a w sytuacjach kryzysowych zawsze możesz podeprzeć się kijkiem. Jeśli przeszkadzają Ci upadki i częsty kontakt ze śniegiem, narty mogą się okazać sportem dla Ciebie.

Najważniejsza jest dobra zabawa

Powyżej opisaliśmy kilka kwestii, które warto wziąć pod uwagę wybierając między nartami a snowboardem. Mimo zagorzałych dyskusji na temat wyższości jednego sportu nad drugim, tak naprawdę łatwiej znaleźć ich cechy wspólne niż różnice. Jeśli nadal masz wątpliwości, na co się zdecydować, przed zakupem własnego sprzętu, odwiedź wypożyczalnię. Po spędzeniu kilku godzinach godzin na stoku z pewnością podejmiesz właściwą decyzję.

Niezależnie od tego, jaki sport wybierzesz, duży wybór nart i desek snowboardowych znajdziesz w sklepie lulagoga.pl . Nasi specjaliści chętnie pomogą Ci w wyborze odpowiedniego sprzętu.

Źródło zdjęć:

  • https://unsplash.com/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *