Postawa podczas jazdy na snowboardzie – goofy czy regular?

Goofy czy regular? Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę ze snowboardem, istnieje spore prawdopodobieństwo, że te dwa słowa nie mówią Ci jeszcze zbyt wiele. Warto się z nimi zaznajomić, bo prawdopodobnie usłyszysz jej już podczas pierwszego wypożyczania deski. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, jak określić, która z Twoich nóg jest wiodąca i jakie ma to dla Ciebie znaczenie.

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Co to znaczy noga wiodąca?
  • Co oznaczają określenia goofy i regular?
  • Jak określić, która noga będzie wiodącą na snowboardzie?

W skrócie

Podczas jazdy na snowboardzie zawsze ustawiamy jedną z nóg bliżej przodu deski. Jeśli jest to noga prawa, mówimy o postawie goofy, a jeśli lewa – regular. Aby określić, która noga jest wiodąca, wystarczy wykonać jeden z kilku prostych testów. Wiedza ta przyda się w wypożyczalni lub podczas przykręcania wiązań do deski.

Co to znaczy noga wiodąca?

Ludzie dzielą się na prawo- i leworęcznych. Okazuje się, że podobny podział występuje również wśród snowboardzistów, tyle że dotyczy nóg. Postawa osób, które podczas jazdy ustawiają z przodu deski nogę lewą, jest nazywana goofy. Częściej jednak spotyka się pozycję odwrotną, w której snowboardzista ma lewą nogą z przodu, czyli regular. Żadna z tych postaw nie jest lepsza ani gorsza. Podobnie jak w przypadku prawo- lub leworęczności, jest to raczej wynik naszych wrodzonych predyspozycji lub głęboko zakorzenionych nawyków.

Dlaczego warto wiedzieć, która noga jest wiodąca?

Warto poznać swoją wiodącą nogę z kilku powodów. Przyda się to przede wszystkim podczas przykręcania wiązań. Niezależnie od tego czy posiadasz własny sprzęt, czy korzystasz z usług wypożyczalni, musisz wiedzieć, jak je ustawić względem przodu deski. Również sama nauka będzie przebiegać sprawniej, gdy dowiesz się, jaką pozycję utrzymywać (choć może się  okazać, że po wizycie na stoku zdecydujesz się na zmianę). Co ciekawe, pozycja przestaje mieć znaczenie w przypadku zaawansowanych snowboardzistów, którzy najczęściej potrafią jeździć na obie nogi.

Sposoby określania wiodącej nogi

Istnieje kilka sposobów na określenie, która noga jest wiodącą. Nie trzeba do nich żadnych specjalistycznych narzędzi, chociaż może przydać się pomoc znajomego. Sprawa jest wyjątkowo prosta dla osób, które miały już styczność z deskorolką czy surfingiem. W ich przypadku wystarczy sobie przypomnieć, która noga znajdowała z przodu deski. Jeśli nie miałeś okazji spróbować swoich sił w tego typu sportach, nic straconego! Czeka Cię króciutki test, który można przeprowadzić na kilka sposobów.

  • Poproś kogoś znajomego, aby z zaskoczenia lekko Cię popchnął w plecy i zwróć uwagę na swoją reakcję. Aby utrzymać równowagę i ustabilizować pozycję, odruchowo wyciągniesz jedną z nóg do przodu. To właśnie ona jest wiodąca!
  • Znajdź śliską powierzchnię i zacznij się na niej ślizgać. Może to być zamarznięta kałuża, śliski parkiet czy płytki w łazience. Sprawdź, którą z nóg automatycznie wysuwasz do przodu w trakcie poruszania się.
  • Podczas jazdy na rowerze rozpędź się, przestań pedałować i stań na pedałach. Przyjrzyj się, która z Twoich nóg wylądowała bliżej przedniego koła.

Powyższe metody sprawdzają się w przypadku większości początkujących snowboardzistów, ale niestety nie wszystkich. Może się więc okazać, że po pierwszej wizycie na stoku zdecydujesz się przekręcić wiązania na drugą stronę. Co ciekawe, zdarzają się też osoby, które na deskorolce stawiają inną nogę z przodu niż podczas jazdy na snowboardzie.

Czytasz nasz artykuł? Prawdopodobnie dopiero zaczynasz swoją przygodę ze snowboardem, więc mogą Cię zainteresować poniższe wpisy:

Jak ustawić wiązania snowboardowe? Poradnik dla początkujących
Deska dla początkujących, czyli zaczynamy przygodę ze snowboardem
Kompletujemy strój snowboardowy: kurtka i spodnie

Jeśli jest w trakcie kompletowania sprzętu snowboardowego, koniecznie odwiedź lulagoga.pl. Poza deską, wiązaniami i butami, znajdziesz u nas kaski, ochraniacze oraz wygodne ubrania.

Zdjęcia: lulagoga.pl, unsplash.com, shutterstock.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *