Ochraniacze rowerowe – Twoja zbroja przeciw kontuzjom

Zbroję noszą nie tylko rycerze! Ekstremalne odmiany kolarstwa, jak enduro czy downhill, wymagają odpowiedniej ochrony ciała. Sam kask nie wystarczy – w razie upadku przy dużej prędkości warto mieć na sobie coś więcej niż zwykłe ubrania. Jeśli zastanawiasz się, jakie ochraniacze na rower wybrać, koniecznie przeczytaj nasz najnowszy artykuł!

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Jakie rodzaje ochraniaczy na rower są dostępne w sklepach?
  • W jaki sposób można na rowerze chronić plecy i kręgosłup?
  • Jakie ochraniacze na kolana wybierają miłośnicy MTB?

W skrócie

Jazda z dużą prędkością lub po trudnych trasach wymaga odpowiedniej ochrony. Podstawą bezpieczeństwa jest odpowiednio dobrany kask, rękawiczki, buty rowerowe oraz ochraniacze na kolana. Do ekstremalnych odmian kolarstwa przydać się mogą również ochraniacze łokci i bioder. Szczególnie ważna jest ochrona pleców, która przyjmuje formę zabudowanej, chroniącej cały tors zbroi, kamizelki lub żółwia.

Ochrona pleców, czyli zbroja albo żółw

Ochrona pleców, a zwłaszcza kręgosłupa, jest szczególnie ważna przy dużych prędkościach i wysokich skokach. Najwyższy poziom bezpieczeństwa zapewnia zbroja, która osłania również tułów – plecy, ręce, klatkę piersiową oraz brzuch. Takie rozwiązanie świetnie się sprawdza podczas nauki trudnych trików, ale w przypadku całodniowego wypadu na rower może krępować ruchy i powodować przegrzanie. Wielu rowerzystów decyduje się więc na mniej zabudowanego żółwia, który osłania same plecy, lub tzw. buzer, czyli ochronną kamizelkę. Ciekawym rozwiązaniem do nieco mniej ekstremalnej jazdy, zwłaszcza latem, jest koszulka funkcyjna z długim lub krótkim rękawem, która posiada ochronne wstawki w newralgicznych miejscach. Można też przemyśleć zakup plecaka rowerowego ze specjalnym wzmocnieniem pleców.

Ochraniacze rowerowe na łokcie

Ręce to część ciała, którą najczęściej amortyzujemy wstrząsy podczas upadku. Na kontuzje są narażone również dlatego, że w przypadku wywrotki wielu rowerzystów odruchowo trzyma kierownicę do samego końca. Ochraniacze rowerowe na łokcie przydają się szczególnie podczas upadku na bok. W ich przypadku bardzo ważny jest odpowiednio dobrany rozmiar. Zbyt małe będą uciskać i krępować ruchy, psując frajdę z jazdy i powodując szybsze zmęczenie rąk. Z kolei za duże nie utrzymają się we właściwym miejscu, więc nie spełnią swojej funkcji podczas upadku.

Ochraniacze bioder

Ochraniacze bioder mają formę obcisłych szortów, które zakłada się pod zwykłe spodenki rowerowe. Po ubraniu są więc praktycznie niewidoczne. Dzięki wzmocnieniom w newralgicznych miejscach zabezpieczają uda, pośladki, biodra i kość ogonową. Zaletą ochronnych szortów jest również fakt, że zazwyczaj umożliwiają noszenie wkładki, co znacznie podnosi komfort jazdy.

Ochraniacze na kolana

Jak łatwo się domyślić, podczas wszelkich upadków najbardziej przydają się ochraniacze na kolana. Rowerowe firmy mają więc do zaoferowania w tej kwestii całkiem sporo. Można wybierać między modelami, które osłaniają same kolana oraz bardziej zabudowanymi, chroniącymi również kość piszczelową. Drugi rodzaj pozwala uniknąć nieprzyjemności związanych z uderzeniem nogą o pedały platformowe, o co niestety nie jest trudno. Zintegrowanych modeli jest jednak na rynku coraz mniej i większość osób decyduje się na osobne ochraniacze kolan i piszczeli.

Inne elementy ochronnej garderoby

Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, że podstawą bezpiecznej jazdy na rowerze jest dobrze dobrany kask. Wiele osób zapomina jednak, że funkcje ochronne pełnią również rękawiczki i buty. Modele przeznaczone do ekstremalnej jazdy zazwyczaj mają wzmocnienia w miejscach najbardziej narażonych na urazy podczas upadku. Warto też zadbać o oczy, zakładając rowerowe gogle lub, na mniej wymagających trasach, okulary.

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo razem z lulagoga.pl. Znajdziesz u nas zbroje, ochraniacze na kolana, rowerowe ubrania i wszystko inne, co może przydać się podczas kolejnego wypadu.

Zdjęcia: lulagoga.pl, unsplash.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *