Najlepsze trasy rowerowe – Małopolska

Planujesz spędzić wakacje aktywnie i przeglądasz ciekawe trasy rowerowe? Małopolska to region, któremu warto przyjrzeć się bliżej! Znajdziesz tu malownicze góry, bajkowe formacje skalne, ruiny średniowiecznych zamków i wiele innych atrakcji. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o trasach rowerowych Małopolski, koniecznie przeczytaj nasz artykuł!

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Które trasy rowerowe Małopolski pozwalają podziwiać górskie krajobrazy?
  • Jaka trasa rowerowa jest nazywana najpiękniejszą w Polsce?
  • Gdzie wybrać się na jednodniową wycieczkę rowerową z Krakowa?

W dużym skrócie

Małopolska to region, który przyciąga rowerzystów z całej Polski. Szczególną popularnością cieszy się trasa rowerowa Velo Dunajec oraz Szlak wokół Tatr. Przez Kraków prowadzi jeden z ciekawszych odcinków Wiślanej Trasy Rowerowej, a Szlak Orlich Gniazd przyciąga niezwykłymi formacjami skalnymi i ruinami średniowiecznych twierdz.

Szlak wokół Tatr

Jeśli myślisz, że jazda rowerem po najwyższych górach Polski to głównie strome podjazdy, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Szlak Wokół Tatr to transgraniczny projekt polsko-słowacki, który obejmuje trasy o niezwykłych walorach krajobrazowych i kulturalnych o różnym stopniu trudności. Niektóre odcinki faktycznie wymagają dobrego przygotowania kondycyjnego, ale inne (np. z Nowego Targu do słowackiej Trsteny) idealnie nadają się dla rodzin z dziećmi.

Szlak Wokół Tatr ma liczyć łącznie ponad 250 km, ale na ten moment nie wszystkie odcinki zostały oddane. Polska część jest już praktycznie gotowa i świetnie oznakowania, ale wielu rowerzystów narzeka na problemy z oznaczeniami po stronie słowackiej. Podczas planowania wycieczki warto więc skorzystać z oficjalnej strony projektu, gdzie można znaleźć informacje o trudności poszczególnych odcinków.

Velo Dunajec

Niezapomniane widoki na Tatry, Pieniny, Gorce, Beskidy, Jeziora Czorsztyńskie czy Przełom Dunajca sprawiają, że trasa rowerowa Velo Dunajec jest często nazywana najpiękniejszą w Polsce. Przygoda zaczyna się w Zakopanem, a kończy pod Tarnowem, choć spokojny odcinek trasy, z dala od bardziej ruchliwych dróg, kończy się w Nowym Sączu. Trasa liczy łącznie prawie 240 km, na których występuje nawierzchnia asfaltowa (poza odcinkiem z Czerwonego Klasztoru do Szczawnicy). W niektórych miejscach Velo Dunajec łączy się ze Szlakiem wokół Tatr, co pozwala zaplanować jeszcze dłuższą i ciekawszą wycieczkę.

Szlak Orlich Gniazd rowerem

Jurajski Szlak Rowerowy Orlich Gniazd łączy Częstochowę i Kraków. Biegnie przez dwa województwa, śląskie i małopolskie, licząc łącznie ponad 180 km. Trasę urozmaicają niezwykłe formacje skalne Jury Krakowsko-Częstochowskiej oraz malownicze ruiny zamków. Jedną z najpopularniejszych atrakcji jest zamek w Ogrodzieńcu, który można było zobaczyć ostatnio w serialowej ekranizacji powieści Wiedźmin.

Rowerowy Szlak Orlich Gniazd to trasa dla rowerzystów średnio zaawansowanych. Często spotkać można się z zarzutem, że nawierzchnia na małopolskiej części jest dość trudna, co warto wziąć to pod uwagę podczas planowania wyprawy i wybierania odpowiednio roweru. Więcej informacji na temat trasy można znaleźć na stronie www.orlegniazda.pl

Wiślana Trasa Rowerowa

Wiślana Trasa Rowerowa to projekt rowerowy na ogromną skalę – docelowo ma połączyć źródła Wisły z wybrzeżem Bałtyku. Oddany już w większości małopolski odcinek liczy ponad 200 km i pozwala spędzić kilka ciekawych dni na terenie województwa. Szlak prowadzi z Jawiszowic do Szczucina, przez Oświęcim, Skawinę, Tyniec, krakowskie bulwary wiślane i Niepołomice. Można z niego łatwo odbić również do malowniczej i kolorowej wsi Zalipie. Trasa jest dobrze oznakowana i wiedzie z dala od ruchliwych ulic, a niewielkie nachylenie na większości odcinków sprawia, że nie należy do wymagających.

Trasy rowerowe – Kraków

Na koniec coś dla osób, które nie planują brać urlopu, czyli krótkie trasy rowerowe. W końcu Kraków i jego najbliższe okolice to doskonałe miejsce na jednodniowe wypady! Ogromną popularnością cieszy się biegnąca wzdłuż malowniczej Wisły trasa z Krakowa do Tyńca. Na miejscu polecamy odwiedzić piękny klasztor Benedyktynów z restauracją, kawiarnią oraz sklepem oferującym tradycyjne wyroby. Latem szczególnie kusząca wydaje się wycieczka rowerowa z Krakowa nad zalew w Kryspinowie. Na miejscu warto zrobić przerwę na plażowanie, a orzeźwiającą kąpiel pomoże zregenerować siły przed powrotem. Cień można znaleźć również w Lasku Wolskim, ale tu lepiej wybrać na rowerze trekkingowym lub górskim. Miejsce jest dość wymagające kondycyjnie, a zróżnicowane ukształtowanie terenu sprawia, że znajdą tu coś dla siebie miłośnicy różnych odmian MTB.

Planujesz kolejną wycieczkę, więc szukasz dobrego roweru lub wygodnych ubrań? Koniecznie odwiedź lulagoga.pl

Zdjęcia: unsplash.com, pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *