Na deskę w Polsce – przegląd najlepszych kurortów zimowych

W miastach śniegu nie widać, ale wyciągi w górach działają, a warunki wcale nie są najgorsze. Ferie zbliżają się wielkimi krokami, więc to ostatnia chwila, aby podjąć decyzję o dłuższym wyjeździe. Tylko gdzie najlepiej pojechać? Niektórzy wybierają Alpy, ale inni wolą zostać w Polsce. Druga opcja staje się coraz bardziej atrakcyjna, bo w ostatnich latach nasze rodzime ośrodki narciarskie prężnie się modernizują. Powoli gonimy resztę Europy, więc jeśli nie planujesz dalszego wyjazdu, podpowiadamy, gdzie w Polsce warto spędzać ferie.

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Który ośrodek w Polsce oferuje najwięcej tras zjazdowych na jednym skipassie?
  • W których ośrodkach znajdziesz snowparki?
  • Jakie ośrodki znajdziesz w województwie małopolskim, a jakie w dolnośląskim?

W dużym skrócie

Po okresie stagnacji, Szczyrk znów wraca do walki o miano najlepszego ośrodka zimowego. Duża liczba tras i nowe wyciągi zadowolą każdego snowboardzistę. Jednym z najchętniej wybieranych i najbardziej zatłoczonych ośrodków pozostaje Białka Tatrzańska. Początkujący snowboardziści pokochają Zieleniec, a bardziej doświadczonym polecamy Czarną Górę i Jaworzynę Krynicką.

Szczyrk

Zlokalizowany w Beskidzie Śląskim Szczyrk to teren niemalże stworzony z myślą o amatorach białego szaleństwa. Niestety, ze względu na brak modernizacji infrastruktury i problemy organizacyjne, kurort mocno podupadł. Ostatnie lata były jednak przełomowe i Szczyrk znów stał się jedną z ulubionych miejscówek snowboardowych. W obrębie miasta znajduje się 40 km tras zjazdowych, na których obowiązuje jeden wspólny skipass (Szczyrk Mountain Resort, COS Skrzyczne oraz Beskid Sport Arena). Niedawno otwarty Szczyrk Mountain Resort to 25 km zróżnicowanych tras, z czego 5 km to trasy oświetlone. Do tej pory uruchomiono 10-osobową gondolę oraz dwie 6-osobowe kanapy. W tym sezonie ruszy kolejny wyciąg kanapowy na Zbójnicką Kopę, dzięki której Skrzyczne i Małe Skrzyczne uzyskają wreszcie połączenie dwukierunkowe. Od dawna marzą o tym odwiedzający miasto snowboardziści i narciarze. Poza samymi wyciągami, zainwestowano również system naśnieżania (ogromny zbiornik na wodę) oraz łączące poszczególne stacje, darmowe skibusy. Już teraz czuć oddech zachodnich ośrodków na plecach, a planowane są kolejne inwestycje.

Białka Tatrzańska

Do czasu powstania Szczyrk Mountain Resort, Białka była bezkonkurencyjnie najnowocześniejszym ośrodkiem w Polsce. Cały czas można znaleźć tu wszystko, co potrzebne snowboardziście do szczęścia – nowoczesne wyciągi, dobrze przygotowane trasy oraz infrastrukturę parkingową i gastronomiczną. Trasy są nieco mniej zróżnicowane niż w Szczyrku, a Białka bywa mocno zatłoczona (pod tym względem Szczyrk szybko nadrabia zaległości). W okolicy można znaleźć jednak kilka dodatkowych atrakcji, np. wody termalne, które pomogą zregenerować obolałe po całym dniu jazdy mięśnie. Wszystkim freestylowcom Białka kojarzy się głównie ze snowparkiem Burtona, który jest jednym z największych tego typu obiektów w Polsce. Na odcinku 300 m co sezon wyspecjalizowana ekipa przygotowuje skocznie i rozstawia przeszkody jibbingowe. Teren snowparku jest oświetlany, a zaraz koło niego znajduje się wyciąg orczykowy. Co roku odbywa się tu kilka ciekawych imprez freeskiingowych i snowboardowych.

Zieleniec

Zieleniec to największy ośrodek narciarski na Dolnym Śląsku, zlokalizowany w Górach Orlickich. Ze względu na specyficzny mikroklimat, śnieg utrzymuje się tu długo. Często zdarza się, że Zieleniec kusi grubą warstwą białej pokrywy, nawet gdy w innych miejscach o dobre warunki już trudno. Miłośnicy białego szaleństwa znajdą tutaj ponad 22 km tras zjazdowych (część z nich oświetlona) i 29 wyciągów (w tym gondola i sześć nowoczesnych kanap), które tworzą Zieleniec Ski Arena. Podobnie jak w Białce, przeważają trasy krótkie, głównie niebieskie, ale znajdzie się też kilka czerwonych i jedna czarna. Zieleniec to idealne miejsce dla początkujących i średniozaawansowanych, a doświadczeni snowboardziści mogą się tu trochę nudzić.

Czarna Góra

Czarna Góra jest zlokalizowana w urokliwym masywie Śnieżnika, 120 kilometrów od Wrocławia. Ośrodek oferuje 14 km tras o nieco bardziej zróżnicowanej trudności, z których spora część jest oświetlona. Znajdą tu coś dla siebie zarówno początkujący, jak i bardziej doświadczeni snowboardziści. Ogromną atrakcją ośrodka jest mini snowpark z dmuchaną poduchą, która umożliwia bezpieczne ćwiczenie nowych trików. Warto też podkreślić, że przeciwieństwie do wielu innych ośrodków, Czarna Góra może się pochwalić wyjątkowo czystym powietrzem. Uznajemy to za ogromną zaletę w okresie niekończących się alarmów smogowych.

Jaworzyna Krynicka

Zlokalizowana Beskidzie Sądeckim, w województwie małopolskim, Jaworzyna Krynicka to idealne miejsce dla bardziej doświadczonych snowboardzistów. Poza gondolą i dwoma wyciągami krzesełkowymi, znajduje się tutaj osiem wyciągów orczykowych. Łączna długość tras zjazdowych przekracza 8 km, a w ich oznaczeniach króluje kolor czerwony. W Jaworzynie Krynickiej nie będą się nudzić również freestylowcy, którzy znajdą hopki i przeszkody jibbingowe w snowparku Volcom Krynistler.

Wiesz już, gdzie jechać, więc pora pomyśleć o sprzęcie. Jeśli myślisz o zakupie nowej deski snowboardowej, kurtki czy butów, koniecznie odwiedź lulagoga.pl

Zdjęcia: pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *