Miejsca w Polsce, które trzeba przejechać na rowerze

Infrastruktura rowerowa w Polsce ma się coraz lepiej, a Polacy chętnie wybierają wycieczki jednośladem jako formę aktywnego wypoczynku. Przez nasz kraj wiedzie wiele malowniczych ścieżek, wśród których znajdą coś dla siebie zarówno miłośnicy spokojnych przejażdżek, jak i większych wyzwań. Poniżej prezentujemy kilka miejsc, które nam szczególnie przypadły do gustu.

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Gdzie wybrać się, aby odpocząć od zgiełku miasta?
  • Jakie województwo trzeba odwiedzić, aby zobaczyć pustynię?
  • Jak nazywa się najdłuższa trasa rowerowa w Polsce?

W dużym skrócie

Na miłośników rowerowych wycieczek czeka w Polsce wiele atrakcji. Najdłuższa trasa rowerowa Green Velo znajduje się na wschodzie kraju i liczy 2000 km. Rowerzyści chętnie odwiedzają Kaszuby, Bieszczady i Beskid Niski. Ogromną atrakcją jest cały czas rozbudowywana trasa wokół Tatr.

Green Velo

O Green Velo słyszał chyba każdy, kto ma coś wspólnego z rowerem. W końcu to najdłuższa trasa w Polsce (2000 km!), która wiedzie przez pięć wschodnich województw. Szlak jest dobrze oznakowany, prowadzi drogami asfaltowymi o niedużym natężeniu ruchu i nie jest bardzo wymagający pod kątem kondycyjnym. Szczególnie polecamy odcinek między Suwałkami a Białymstokiem, który przecina dwa parki narodowe: Wigierski i Biebrzański oraz Puszczę Augustowską. Po drodze warto na chwilę przesiąść się z roweru na kajak i przeżyć kolejną sportową przygodę podczas spływu Czarną Hańczą.

Bory Tucholskie i Kaszuby

Bory Tucholskie i Kaszuby to region obfitujący w dziewicze lasy oraz czyste jeziora i rzeki. W letnie upały warto na chwilę zjechać z trasy i zrobić przerwę na orzeźwiającą kąpiel. Odpoczynek może okazać się potrzebny – nawet na północy kraju można spotkać całkiem spore pagórki. Z najwyższego z nich – Wieżycy – roztacza się piękny widok na okolicę. Atrakcją regionu jest również skansen we Wdzydzach, który pozwala lepiej poznać historię i kulturę regionu.

Kraina Stu Jezior

Szlak Stu Jezior to jedna z pierwszych tras rowerowych w Wielkopolsce, która urzeka swoją malowniczością. Na odcinku między Poznaniem i Międzychodem znajdują się czyste jeziora, piękne lasy, wzgórza morenowe oraz urokliwe dolinki ze strumykami. Okolica jest słabo zaludniona, więc idealnie nadaje się na weekendowy odpoczynek z dala od miejskiego zgiełku. Teren jest lekko pagórkowaty, przeważają drogi asfaltowe o niewielkim natężeniu ruchu, choć zdarzają się krótkie odcinki piaszczyste.

Bieszczady

Bieszczady oferują rozbudowaną sieć zróżnicowanych tras rowerowych, z których część wiedzie przez teren Parku Narodowego. Mimo że region jest chętnie odwiedzany przez turystów, nadal robi wrażenie dzikiego i nieodkrytego, a na ścieżkach nie spotyka się tłumów. Szczególnie polecamy 50-kilometrową trasę ze Stuposian do Beniowej oraz dłuższy, 160-kilometrowy odcinek Komańcza–Medzilaborce (częściowo po stronie słowackiej) z klimatycznymi kapliczkami i cerkwiami.

Beskid Niski

Beskid Niski może się okazać sporym wyzwaniem dla mniej doświadczonych rowerzystów. Droga często prowadzi pod górkę, ale piękne widoki wynagradzają włożony wysiłek. Podkarpacie to region zamieszkiwany niegdyś przez Łemków, więc poza piękną przyrodą, warto odwiedzić zabytkowe cerkwie. Najpopularniejszy odcinek liczy nieco ponad 80 km – rozpoczyna się Gorlicach, a kończy w Dukli.

Pustynia Błędowska

Aby zobaczyć pustynię, i to największą w Europie, wcale nie trzeba wyjeżdżać z kraju. Polska Sahara znajduje się w województwie małopolskim i zajmuje powierzchnię ponad 30 km². Jedna z najpopularniejszych tras rowerowych regionu liczy 26 km, więc idealnie nadaje się na jednodniową wycieczkę całą rodziną. Z miejscowości Chechło wyruszamy w kierunku Kluczy, gdzie znajduje się Czubatka, czyli najlepszy punkt widokowy w okolicy.

Wokół Tatr

Jak nietrudno się domyślić, wokół Tatr biegnie wyjątkowo malownicza trasa rowerowa, choć nie wszystkie jej odcinki są już gotowe. Projekt zakłada oddanie łącznie 250-kilometrowej pętli, która będzie biec nie tylko przez Polskę, ale i Słowację. Do tej pory powstało prawie 100 km ścieżek o zróżnicowanej trudności, a zakończenie projektu jest planowane na 2020 r. Docelowo na trasie znajdzie się 15 obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i 9 parków narodowych! Na ten moment polecamy odcinek Nowy Targ–Czarny Dunajec–Trzciana.

Wiesz już gdzie wybrać się na rower, więc pora przygotować się do wyprawy. Jeśli szukasz dobrego roweru, części zamiennych lub planujesz uzupełnić swoją garderobę, odwiedź lulagoga.pl.

Zdjęcia: lulagoga.pl, pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *