Konserwacja roweru po sezonie – instrukcja krok po kroku

Wraz z pojawieniem się pierwszych przymrozków kończy się letni sezon rowerowy. Po kilku miesiącach intensywnego eksploatowania Twój sprzęt z pewnością wymaga kompleksowego czyszczenia i profesjonalnej konserwacji. Jak przygotować rower do zimowania i gdzie go przechowywać, aby na wiosnę był sprawny i gotowy na przejażdżkę? Mamy dla Ciebie kilka sprawdzonych wskazówek, dzięki którym posezonowa konserwacja Twojego roweru przebiegnie bez zarzutu!

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Jak przeprowadzić konserwację roweru po sezonie?
  • Gdzie przechowywać sprzęt rowerowy zimą?
  • Czego nie robić podczas czyszczenia roweru?

W skrócie

Regularna konserwacja sprzętu rowerowego to klucz do jego długowieczności. Zanim wyślesz rower na zasłużony odpoczynek po intensywnym sezonie, oczyść każdy jego element z brudu i tłuszczu. Następnie dokładnie go wysusz i nasmaruj wszystkie ruchome części. Odepnij hamulce, ustaw przerzutki na najniższy tryb i przykryj oddychającym materiałem. Przechowuj go w suchym, ciepłym miejscu, od czasu do czasu przekręcając jego koła.

Konserwacja sprzętu rowerowego!

Dbanie o sprzęt to obowiązek każdego rowerzysty, zwłaszcza tego, który swojej pasji poświęca nie tylko czas, ale i spore pieniądze wydawane na coraz to nowsze, lepsze części. Staraj się przetrzeć rower mokrą szmatką po każdej przejażdżce, szczególnie jeśli lubisz trudne, błotniste trasy. Po sezonie, gdy aura za oknem nie sprzyja już rowerowym wyprawom, przeprowadź kompleksowy przegląd i konserwację swojego sprzętu. Regularna kontrola pozwoli Ci na sprawną i bezpieczną jazdę przez wiele lat. Nie wiesz, od czego zacząć? Przygotowaliśmy kilka obowiązkowych kroków, które musisz wykonać przed odstawieniem roweru na zimę. Gotowy? To zaczynamy!

1. Mycie roweru

Czyszczenie roweru to tak naprawdę dopiero przygotowanie go do właściwej konserwacji. Jeśli bywasz częstym użytkownikiem górskich tras Enduro Trails lub ekstremalnych ścieżek na trudnym terenie, Twój sprzęt na pewno ma na sobie sporo błota i trawy. Mycie zacznij od pozbycia się najcięższych zabrudzeń. Wielu rowerzystów praktykuje spłukiwanie osadów myjką ciśnieniową, nie jest to jednak zbyt bezpieczne dla roweru, a szczególnie dla piast, sterów i suportu. Dlatego lepiej użyj ciepłej wody z dodatkiem specjalnego detergentu czyszczącego, miękkiej ścierki lub gąbki, a w razie potrzeby szczoteczki z długim, twardym włosiem. Pamiętaj, by do czyszczenia opon i klocków hamulcowych nie używać silnych środków chemicznych wchodzących w reakcję z gumą.

2. Odtłuszczanie ramy

Jeśli jesteś estetą i lubisz, gdy Twój rower pięknie się błyszczy, przetrzyj jego ramę specjalnym środkiem do czyszczenia i odtłuszczania powierzchni stalowych i aluminiowych lub szamponem samochodowym. W ten sposób skutecznie usuniesz brud i zabezpieczysz ramę przed jego ponownym osadzaniem się. Niektórzy stosują w tym celu również płyn do mycia naczyń, jednak my stanowczo go odradzamy, ponieważ jest bardziej agresywny chemicznie od dedykowanych preparatów i może powodować korozję stalowych elementów roweru.

3. Czyszczenie napędu i trudno dostępnych miejsc

Woda i ścierka z płynem świetnie poradzą sobie z powierzchownym czyszczeniem. Pamiętaj jednak, że w rowerze jest kilka trudno dostępnych miejsc, przy których trzeba się nieco bardziej nagimnastykować. Mowa przede wszystkim o napędzie. Aby skutecznie usunąć osad z jego zakamarków, musisz dokładnie spryskać kasety, przednie koronki i łańcuch preparatem odtłuszczającym. Następnie za pomocą niewielkiej szczoteczki dokładnie wyczyść każdą szczelinę, aby przed kolejnym smarowaniem usunąć resztki starego, zanieczyszczonego piachem smaru. Zwróć uwagę również na czystość jarzma siodełka – prawdopodobnie do mycia będziesz musiał je zdemontować.

4. Dokładne suszenie

Po wyczyszczeniu każdego elementu roweru musisz bardzo dokładnie go wysuszyć. Ważne, by w żadnym zakamarku nie została woda, w przeciwnym razie na elementach roweru szybko pojawi się korozja. Użyj miękkich ścierek z mikrofibry, ręczników papierowych, a do osuszenia trudno dostępnych szczelin spróbuj wykorzystać patyczki do uszu. Gdy masz już pewność, że woda nie zalega w żadnym otworze, możesz śmiało przejść do kolejnego etapu, czyli konserwacji.

5. Smarowanie ruchomych elementów

Po dokładnym osuszeniu przejdź do konserwacji roweru, czyli zabezpieczenia go przed korozją. W tym celu musisz nasmarować wszystkie ruchome elementy, a więc przede wszystkim ster, linki przerzutek, hamulce, suport, piasty i amortyzatory. W zależności od rodzaju części użyj do tego smaru lub kilku kropel oleju. Po nałożeniu preparatu przetrzyj posmarowane miejsce czystą szmatką, aby zdjąć z niego nadmiar tłustej mazi.

6. Przygotowanie roweru do długiego postoju

Tak przygotowany rower jest już prawie gotowy do zimowania. No właśnie… prawie. Musisz pamiętać jeszcze o kilku ważnych rzeczach, zanim wstawisz swój sprzęt do garażu. Zacznij od ustawienia przerzutek na najniższy tryb – zmniejszy to napięcie ich sprężyn. Następnie odepnij hamulce i zdejmij wszystkie dodatkowe akcesoria, w szczególności te na baterię – niska temperatura może bowiem doprowadzić do ich wylania i zniszczenia. Staraj się co jakiś czas obracać kołami, aby opony nie uległy zdeformowaniu, a smar w piastach się nie zastał. Sprawdzaj też ilość powietrza w oponach i w razie potrzeby delikatnie je dopompuj.

7. Przechowywanie sprzętu rowerowego

Suche i ciepłe miejsce to najlepsze warunki zimowania każdego sprzętu, szczególnie rowerowego. Jeśli tylko masz taką możliwość, przechowuj go więc w ogrzewanym pomieszczeniu. Najgorsze co możesz zrobić, to trzymać go na zewnątrz! Niska temperatura i ogromna wilgoć panująca spowoduje, że po kilku miesiącach rower będzie w fatalnym stanie. Lepiej znajdź na niego miejsce w piwnicy, garażu lub pokoju. W sklepach dostępne są specjalne haki montowane do ściany, które pozwolą Ci przechowywać sprzęt bez utraty wolnej przestrzeni na podłodze. Pamiętaj, by przykryć rower cienkim oddychającym materiałem – zapobiegnie to osiadaniu się kurzu na ruchomych, nasmarowanych częściach i wyeliminuje konieczność ich ponownego czyszczenia na wiosnę.

Jeśli nie czujesz się na siłach, by samodzielnie przeprowadzić konserwację swojego roweru, możesz odwiedzić nasz serwis znajdujący się w Bielsku-Białej przy ulicy Partyzantów. A jeśli potrzebujesz nowych części rowerowych czy sprawdzonej odzieży, zajrzyj na lulagoga.pl!

Sprawdź też, jak przechowywać rower, aby mieć pewność, że na wiosnę będzie sprawny.

Źródło zdjęć: shutterstock.com.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *