Kolarstwo górskie dla początkujących – wszystko, co musisz wiedzieć

Jak wskazuje sama nazwa, kolarstwo górskie to jazda na rowerze po stromym i wymagającym terenie. Trasą mogą być specjalnie przygotowane ścieżki lub zupełnie dzikie, nietknięte ludzką stopą szlaki. Jeśli lubisz ruch w otoczenie natury, szukasz zastrzyku adrenaliny, a do tego nie przeszkadza ci błoto, kolarstwo górskie to sport idealny dla ciebie. Poniżej podpowiadamy, jak zacząć swoją przygodę z tym sportem.

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Czy musisz mieć swój rower, aby spróbować jazdy po górach?
  • Gdzie zaczynać przygodę z kolarstwem górskim?
  • Jak ubrać się na rower?

W dużym skrócie

Kolarstwo górskie to idealny sposób na aktywne spędzenia wolnego czasu. Jeśli nie jesteś pewien, czy to sport dla ciebie, spróbuj swoich sił na rowerze z wypożyczalni. Na początku warto zastanowić się nad wynajęciem instruktora, który zabierze cię na odpowiednie trasy i pomoże uniknąć błędów. Zanim ruszysz na podbój tras, koniecznie rozgrzej się i załóż kask.

Jaki rower wybrać na początek?

Jeśli planujesz zakup nowego roweru, musisz sobie odpowiedzieć na pytanie, gdzie i jak planujesz jeździć. Myślisz o starcie w maratonie, nauce skakania, biciu rekordów prędkości czy krótkich przejażdżkach i podziwianiu widoków? Niestety nie powstał jeszcze rower, który sprawdzałby się w każdej sytuacji, a kolarstwo górskie, czyli MTB, posiada wiele odmian. Oczywiście trudno będzie ci podjąć decyzję, dopóki nie wsiądziesz na rower i nie spróbujesz wszystkiego na własnej skórze. Do pierwszych przejażdżek powinien wystarczyć twój stary góral, który zapewne kurzy się w piwnicy. Nie powinieneś jednak rzucać się z motyką na słońce. Zrób mu porządny przegląd – sprawdź hamulce i napęd oraz dobrze ustaw siodełko i kierownicę. Jeśli nie masz roweru, możesz również skorzystać z usług wypożyczalni, w której pomogą ci dobrać i ustawić sprzęt. Będziesz mieć pewność, że wszystko jest w pełni sprawne, oraz okazję przetestować różne rodzaje rowerów, zanim kupisz swój własny.

Co na siebie założyć?

Przede wszystkim postaw na wygodę, ale pamiętaj, że zbyt luźne ubrania mogą zahaczać o gałęzie drzew. Strój na rower powinien być wykonany z oddychającego i odprowadzającego pot materiału, więc bawełniana koszulka niestety nie sprawdzi się podczas tak intensywnego wysiłku. W chłodniejsze dni najlepiej założyć na siebie trzy warstwy odzieży: bieliznę termiczną lub koszulkę i spodenki na rower, bluzę oraz softshell. Kolejna istotna kwestia to dobry kask, bez którego pod żadnym pozorem nie powinieneś wybierać się na górskie ścieżki. Przydadzą się również rękawiczki oraz okulary lub gogle, które ochronią oczy przed słońcem, błotem i kamieniami. Podczas nauki na pewno zdarzą się upadki, więc poza kaskiem możesz również zainwestować w dodatkowe ochraniacze.

Gdzie zacząć?

Pamiętaj, żeby nie wsiadać na rower bez wykonania solidnej rozgrzewki, która przygotuje organizm na wysiłek. Zacznij od oswajania się z rowerem i przejażdżek po mało wymagającym terenie. Gdy poczujesz się pewnie, spróbuj swoich sił na nieco trudniejszych ścieżkach polnych i leśnych, gdzie będziesz mieć okazję zmierzyć się z błotem, korzeniami i kamieniami. Zaczynaj zawsze powoli, a gdy trasa będzie już dla ciebie łatwa, próbuj przejechać ją trochę szybciej. Kolejny krok to łatwe single tracki, które wymagają podstawowych umiejętności technicznych. Górskie trasy prowadzą w górę i w dół, więc nie zapominaj też o podjazdach. Pomogą ci zwiększyć wydolność organizmu oraz wzmocnić mięśnie nóg.

Odpowiednia technika

Jazda po górskich ścieżkach będzie od ciebie wymagać poczucia równowagi, dobierania odpowiedniej prędkości, czujnego obserwowania terenu i wielu innych umiejętności. Właściwa technika jazdy sprawi, że poczujesz się pewniej, będziesz się mniej męczyć, a przede wszystkim ograniczysz prawdopodobieństwo wypadku. Warto zapisać się do szkółki lub poszukać instruktora, bo rady doświadczonych osób pomogą ci uniknąć błędów oraz sprawią, że postępy będą widoczne znacznie szybciej. Instruktor podpowie też, które trasy będą najlepsze do nauki i najbardziej dopasowane do twoich umiejętności. Technikę możesz również ćwiczyć na własnym podwórku, aby lepiej wyczuć rower i poprawić poczucie równowagi. Możesz ustawić sobie kręty slalom i próbować pokonać go jak najwolniej lub ćwiczyć równowagę, jeżdżąc po wąskiej desce.

Najważniejsza jest zabawa

Początki mogą być trudne i bolesne, więc pamiętaj o kasku i zacznij od prostszych tras, żeby się nie zrazić. Spróbuj jazdy na różnym terenie, a po kilku wyjazdach będziesz już wiedzieć, co lubisz najbardziej, łatwiej też będzie ci wybrać odpowiedni rower. Pamiętaj, że sport to przede wszystkim przyjemność, a górskie wyjazdy są idealnym sposobem na spędzanie czasu z przyjaciółmi. Koniecznie spróbuj wyciągnąć ich na wspólny wypad!

Jeśli szukasz roweru, kasku lub ochraniaczy, odwiedź lulagoga.pl . Nasi specjaliści pomogą ci wybrać sprzęt dopasowany do twoich potrzeb.

Zdjęcia: lulagoga.pl, pexels.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *