Kask do jazdy po górach – fullface czy klasyczny otwarty?

Kask to wyraźny znak, że ktoś woli jeździć z głową. Debaty, czy warto go nosić, odeszły już dawno w zapomnienie. Obecnie królują dyskusje, jaki model będzie najlepszy do konkretnego stylu jazdy. Co lepiej sprawdzi się w górach – otwarty kask enduro czy może fullface? Jeśli zastanawiasz się, co wybrać, koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Czym charakteryzuje się otwarty kask enduro?
  • Co oznacza skrót MIPS?
  • Jakie są wady i zalety fullface’a?

W dużym skrócie

Wśród miłośników MTB najczęściej spotyka się otwarte kaski enduro. Są one stosunkowo lekkie i przewiewne, ale oferują lepszą ochronę potylicy i skroni od modeli stworzonych z myślą o XC. Rowerowy fullface znacząco podnosi bezpieczeństwo na zjazdach, ale ze względu na słabą wentylację i dużą wagę, trudno w nim wytrzymać podczas podjazdów.

Otwarty kask enduro

Otwarte kaski enduro są chyba najczęściej spotykane wśród miłośników wszelkich odmian MTB. Z jednej strony są wygodne i w miarę przewiewne, z drugiej oferują lepszą ochronę głowy niż lekkie kaski XC. W przeciwieństwie do klasycznych modeli MTB, kaski enduro mają bardziej zabudowaną potylicę, skronie i okolice uszu. Przekłada się to oczywiście na nieco większą wagę (około 400 g), ale znacznie podnosi bezpieczeństwo podczas zjazdów. Z przydatnych bajerów, można w nich znaleźć uchwyt na gogle i daszek, który osłania przed słońcem i gałęziami na trasie. Większość dobrych kasków enduro posiada system MIPS (Multi-directional Impact Protection System), czyli dodatkową warstwę tworzywa pomiędzy skorupą a wyściółką, która może się lekko przesuwać, zmniejszając siły powstające w trakcie upadku. Ma to na celu jeszcze lepszą ochronę głowy, a właściwie najistotniejszej jej części, czyli mózgu.

Fullface

Kaski typu fullface zazwyczaj wykorzystuje się w takich dyscyplinach jak downhill i freeride. Są przystosowane do dużych prędkości i trudnych warunków do tego stopnia, że można je pomylić z kaskami motocrossowymi. Jak nietrudno się domyślić, fullface gwarantuje najwyższy poziom ochrony podczas upadków, co nie może się obyć kosztem innych parametrów. Jest ciężki (zazwyczaj ponad 1000 g), a jego skorupa nie posiada zbyt wielu otworów, co przekłada się na kiepską wentylację. Tego typu kaski idealnie sprawdzają się na trasach zjazdowych zlokalizowanych w pobliżu wyciągów i dodają pewności siebie podczas nauki nowych trików w bike parkach. Z drugiej strony problemy z oddychaniem i nadmiernym poceniem na podjazdach powodują, że na tych odcinkach kask, zamiast znajdować się na głowie, najczęściej dynda przypięty do plecaka.

A może hybryda?

Z myślą o miłośnikach agresywnej jazdy, którzy nie chcą rezygnować z bezpieczeństwa na podjazdach, powstały hybrydowe modele z odpinaną szczęką, czyli swego rodzaju fullface w wersji light. Tego typu rozwiązania są dostępne na rynku od dłuższego czasu, ale dopiero niedawno producenci wypuścili modele oferujące zadowalający poziom bezpieczeństwa i sensowne systemy przypinania szczęki. Podczas podjazdu można się w nich cieszyć dobrą wentylacją i podziwiać piękne widoki jak w kasku otwartym. Z kolei na szczycie wystarczy szybko dopiąć szczękę, aby przygotować się na zjazd z ochroną zbliżoną do fullface’a. Po prostu 2 w 1! Jedyne, co może odstraszać od kasku z odpinaną szczęką to cena, choć z roku na rok stają się coraz bardziej dostępne.

Jaki kask wybrać?

Na to pytanie każdy musi sobie odpowiedzieć sobie sam. Przed podjęciem decyzji warto zastanowić się, gdzie i w jakim stylu jeździmy najczęściej. Osobom, które nie startują w zawodach, prawdopodobnie wystarczy dobry kask otwarty. Warto w niego zainwestować również przy ograniczonym budżecie, gdy brakuje funduszy na dwa kaski. Fullface to większe bezpieczeństwo, ale oprócz niego potrzebny będzie lżejszy model na podjazdy, aby się nie rozpłynąć. Pozostają jeszcze kaski z odpinaną szczęką, które wiele osób uważa za optymalny kompromis.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomógł Ci podjąć decyzję, jaki kask będzie dla Ciebie najlepszy. Pora ruszać na zakupy! Kaski sprawdzonych producentów, takich jak Fox, Bell i Giro, znajdziesz na lulagoga.pl.

Zdjęcia: lulagoga.pl, unsplash.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *