Kask do downhillu – jaki wybrać?

Downhill to jedna z najbardziej ekstremalnych odmian kolarstwa grawitacyjnego, w której duże prędkości są osiągane na wymagającej trasie. Podczas każdego zjazdu niezwykle ważna jest skuteczna ochrona głowy, a najwyższy poziom bezpieczeństwa oferuje oczywiście rowerowy kask full face. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając kask downhill!

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Jaki kask rowerowy zapewnia najwyższy poziom ochrony?
  • Jakie cechy powinien posiadać dobry kask full face?
  • Jakim kaskom full face marki Fox warto się przyjrzeć bliżej?

W skrócie

Kask full face gwarantuje najwyższy poziom ochrony, gdyż osłania głowę wraz z twarzą i szczęką oraz jest kompatybilny z goglami. Podczas wyboru odpowiedniego modelu warto zwrócić uwagę na komfort noszenia, możliwość odpięcia wyściółki, wentylację oraz wagę. Typowe kaski downhillowe nie należą jednak do lekkich i nie mają zbyt wielu otworów wentylacyjnych.

Kask downhillowy, czyli jaki?

Downhill, zwany również zjazdem, to forma ekstremalnego kolarstwa grawitacyjnego, w której osiąga się zawrotne prędkości. Na krętych i stromych trasach nie brakuje ostrych zakrętów, drzew, uskoków i innych przeszkód, więc rowery zjazdowe projektuje się z myślą o dużych przeciążeniach. Aby zapewnić bezpieczeństwo miłośnikom tak ekstremalnych doznań, kaski downhillowe czerpią garściami z rozwiązań stosowanych w motocyklowym enduro, choć są od nich dużo lżejsze. Chronią całą głowę, w tym twarz i szczękę, oraz są przystosowane do noszenia osłaniających oczy gogli.

Bezpieczeństwo to podstawa

Kask full face na rower zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa ze wszystkich dostępnych modeli. Warunek jest jeden – musi pochodzić z pewnego źródła, gdyż tylko wtedy mamy pewność, że posiada niezbędne certyfikaty. Nie polecamy też kupowania kasków używanych, ponieważ może się okazać, że jest to sprzęt „powypadkowy”. Powstałe podczas uderzenia niewidoczne uszkodzenia negatywnie wpływają na właściwości kasku i mogą dać o sobie znać w najmniej odpowiednim momencie. Zdecydowanie nie warto ryzykować, bo w grę wchodzi tu nasze zdrowie lub nawet życie.

Nie zapominaj o komforcie

Kask spełni swoją funkcję tylko wtedy, jeśli podczas upadku będzie się znajdować na głowie. To chyba jasne, że na nic się zda nawet najdroższy model, jeśli wisi przypięty do plecaka. Aby nie ociągać się z jego zakładaniem, sprzęt do zadań specjalnych, taki jak kask full face, musi być więc wygodny i dopasowany do kształtu głowy. Po założeniu nie może powodować dyskomfortu, gdyż z czasem nieprzyjemne wrażenia będą się nasilać, skutecznie psując frajdę z jazdy. Ważną kwestią jest również waga, choć oczywiście kask skutecznie chroniący głowę musi ważyć swoje. Modele full face nie mają też szczególnie skutecznej wentylacji – podczas jazdy można się w nich nieźle spocić i z faktem tym trzeba się po prostu pogodzić.

Odpowiedni rozmiar kasku full face

Kolejna ważna kwestia to wybór odpowiedniego rozmiaru. Kask musi dobrze przylegać, a jego przednia część powinna się kończyć około 2,5 cm nad linią brwi. Podczas ruchów głowy nie może się przesuwać do przodu, tyłu ani na boki, nawet gdy pasek zabezpieczający nie jest zapięty. Większość kasków jest dostępna w kilku rozmiarach, ale warto wiedzieć, że rozmiarówki poszczególnych producentów potrafią znacznie się różnić. Jeśli nie ma możliwości zmierzenia konkretnego modelu, obwód głowy mierzymy w najszerszym miejscu, przykładając miarkę 2 cm ponad linią brwi i otrzymaną w ten sposób wartość porównujemy z tabelą producenta. Co jeśli zakup okaże się nietrafiony? Wszystkie nabyte przez internet produkty w stanie nieużywanym można zwrócić w ciągu 14 dni.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Ważne jest również wnętrze kasku – wyściółka powinna być wykonana z przyjemnego dla skóry materiału. W wyższych modelach ma często właściwości antybakteryjne, co podnosi ogólny komfort użytkowania. Warto również sprawdzić, czy wyściółkę da się odpiąć – niestety, jazda w kasku downhillowym nieodłącznie łączy się z poceniem, więc dla własnego komfortu warto ją czasem wyjąć i porządnie wyprać. Pozostają jeszcze kwestie estetyczne. Polecamy wybrać kask, który nie tylko skutecznie chroni głowę, ale i podoba się nam wizualnie, gdyż dzięki temu znacznie chętniej będziemy go nosić.

Polecane modele

Kaski downhill Fox są chętnie wybierane przez riderów startujących w najbardziej wymagających zawodach na świecie. Najpopularniejszy typowo downhillowy model to Fox Rampage, który jest dostępny w kilku wariantach. Poza topową wersją karbonową Rampage Pro Carbon, w sklepach znaleźć można również tańszy kask Rampage Comp z włókna szklanego lub klasyczny model Rampage z trwałego polimeru ABS. Osoby, które przed jazdą w dół pokonują również dłuższe podjazdy, powinny przyjrzeć się bliżej modelowi Proframe. Nie jest to typowy kask downhillowy, ale full face łączący skuteczną ochronę z dobrą wentylacją. Proframe świetnie się sprawdzi w takich dyscyplinach MTB jak enduro.

Szukasz dobrego kasku do jazdy po trudnym górskim terenie? Modele do downhillu, enduro czy trailu znajdziesz na lulagoga.pl.

Zdjęcia: unsplash.com, lulagoga.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *