Jakie spodenki rowerowe wybrać?

Spodenki to jeden z najważniejszych, jeśli nie najważniejszy, element garderoby rowerowej. Ich fason znacząco wpływa na komfort jazdy, a nieodpowiednio dobrane mogą powodować bolesne otarcia, zniechęcając do kolejnych wyjazdów. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jak wybrać spodenki rowerowe, które pozwolą czerpać przyjemność z jazdy.

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Jakie rodzaje spodenek rowerowych można znaleźć w sklepach?
  • Do czego służy wkładka w spodenkach i dlaczego jest tak ważna?
  • Jakie spodenki rowerowe lepiej sprawdzają się w górach, a jakie nas szosie?

W skrócie

Spodenki rowerowe w dużym stopniu odpowiadają za komfort jazdy, więc nie warto na nich oszczędzać. Ich najważniejszym elementem jest wkładka, która powinna skutecznie odprowadzać pot i zapewniać wygodę podczas godzin spędzanych na siodełku.

Dlaczego spodenki rowerowe są takie ważne?

Krótka przejażdżka weekendowa obędzie się bez specjalistycznych ubrań, ale na dłuższych trasach drobne detale ubioru nabierają ogromnego znaczenia. Spodenki to najważniejszy element rowerowej garderoby, gdyż zakrywają ciało w miejscu, gdzie styka się z siodełkiem. Zdecydowanie nie warto na nich oszczędzać – lepiej zainwestować w jedną porządną parę, niż kilka gorszej jakości. Dobre spodenki rowerowe muszą być przede wszystkim wygodne i to od pierwszego założenia. Drobny dyskomfort na starcie po kilku godzinach jazdy może zamienić się w prawdziwe męki. Wyróżniamy dwa podstawowe typy spodenek rowerowych – luźne i obcisłe. Poniżej krótko opisujemy, na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiednią parę.

Obcisłe spodenki rowerowe

Obcisłe spodenki rowerowe zapewniają aerodynamiczną sylwetkę, więc chętnie sięgają po nie kolarze szosowi i osoby, którym zależy na prędkości. Ich najważniejszą częścią jest wkładka, która odpowiada za odprowadzania potu i wygodę podczas długich godzin na siodełku. Warto poświęcić chwilę na dopasowanie tej części, gdyż dłuższa jazda z mokrymi pośladkami najczęściej kończy się odparzeniami skóry. Tańsze modele spodenek posiadają wkładki piankowe, które mogą się zbijać w twardy materiał, wpływając niekorzystnie na komfort jazdy. Lepszym wyborem są trwalsze wkładki żelowe, które w mniejszym stopniu ulegają odkształceniom i zazwyczaj mają właściwości antybakteryjne.

Przed zakupem warto zwrócić uwagę na jakość wykonania wybranych spodenek. Elastyczny materiał musi dobrze dopasowywać się do sylwetki i sprawnie odprowadzać wilgoć. Obowiązkowym rozwiązaniem są płaskie szwy, a najlepiej technologia bezszwowa. Podczas długiego kontaktu ze skórą nawet małe nitki mogą powodować bolesne otarcia! Komfort jazdy na rowerze podnoszą też szelki, które gwarantują optymalne ułożenie wkładki i zapobiegają przesuwaniu się spodenek. Najlepiej, żeby były wykonane z przewiewnej siatki, która ułatwia odprowadzanie potu. Warto zainwestować w model z gumową lub silikonową aplikacją na skraju wewnętrznej strony nogawek. Takie rozwiązanie zapobiega podwijaniu i przesuwaniu się materiału po skórze.

Luźne spodenki rowerowe

Spodenki o luźniejszym kroju są najczęściej wybierane przez miłośników jazdy po górach, gdzie aerodynamika nie jest aż tak ważna. Z tego powodu często określa się je mianem spodenek MTB. Wkładka jest bardzo istotna również w ich przypadku. W wielu modelach można ją odpiąć, co ułatwia pranie, inne są przystosowane do noszenia obcisłych spodenek jako wierzchniej warstwy ubioru.

Krój spodenek MTB musi być lekko dopasowany – zbyt luźny oznacza zagięcia materiału, które mogą powodować otarcia, a zbyt obcisły ograniczoną swobodę ruchów. Aby spełnić te wymogi, dobre spodenki powstają z rozciągliwego materiału lub posiadają elastyczne wkładki, gwarantujące swobodną pracę nóg. Warto zwrócić uwagę, czy wybrany model posiada wzmocnienie w kroku, gdyż właśnie tam materiał jest najbardziej narażony na przetarcia. Z kolei elastyczny panel w tylnej części, który gwarantuje dobre dopasowanie i komfort przy pochylonej pozycji. Podczas jazdy po górach przydają się również dobrze zaprojektowane kieszenie – przewożone przedmioty nie mogą się wbijać w ciało podczas pedałowania, a tym bardziej przy upadku.

Szukasz dobrych spodenek rowerowych? Koniecznie odwiedź lulagoga.pl.

Więcej o kompletowaniu rowerowej garderoby znajdziesz na naszym blogu:

Jak ubierać się na rower jesienią i zimą?

8 cech idealnego plecaka na rower

Zdjęcia: lulagoga.pl, unsplash.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *