Jak wyregulować tylną przerzutkę w rowerze?

Większość rowerów na rynku ma dwie przerzutki – przednią i tylną. Aby napęd działał płynnie i nie hałasował, warto o nie zadbać. Na szczęście ustawienie przerzutek rowerowych, zwłaszcza tylnej, to nic trudnego! Wizyta w serwisie nie będzie konieczna, gdyż każdy, kto posiada podstawowe narzędzia, może to zrobić w zaciszu własnego domu. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jak dokonać regulacji tylnej przerzutki.

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Jakie narzędzia będą potrzebne do regulacji tylnej przerzutki?
  • Jak przygotować napęd do regulacji przerzutki?
  • Jak wyregulować naprężenie linki tylnej przerzutki?

W skrócie

Do regulacji tylnej przerzutki przyda się śrubokręt krzyżowy i imbus 5 mm. Zaczynamy od oczyszczenia i odtłuszczenia łańcucha, kasety i przerzutki, a następnie sprawdzamy stan pancerza i linki. Zakres przerzutki regulujemy przy pomocy śrub H i L, które znajdują się na wózku. Na koniec przechodzimy do ustawienia naprężenia linki.

Co będzie Ci potrzebne?

Niepokojące dźwięki, opóźnione zmiany przełożeń czy skakanie łańcucha po kasecie to wyraźne sygnały, że pora na regulację tylnej przerzutki. Czynność nie wymaga szczególnych umiejętności i wystarczą do niej podstawowe narzędzia: śrubokręt krzyżowy i klucz imbusowy w rozmiarze 5 mm lub rowerowy multitool. Dla własnej wygody możesz skorzystać ze stojaka rowerowego, który znacznie ułatwia pracę. Oprócz tego przyda Ci się odrobina cierpliwości. Staranna regulacja przerzutki tylnej to nieco żmudne zajęcie, które może zająć trochę czasu.

Czyszczenie i kontrola stanu napędu

Przed przystąpieniem do właściwej regulacji usuń zaschnięte błoto i inne zabrudzenia z łańcucha, kasety i przerzutki, najlepiej wykorzystując specjalny odtłuszczacz. Następnie sprawdź, czy łańcuch nie wyciągnął się nadmiernie w wyniku użytkowania i skontroluj stan linki prowadzącej do przerzutki, przy okazji ją smarując. Przyjrzyj się również pancerzom – w przypadku załamań warto kupić nowe. Na koniec sprawdź, czy hak przerzutki nie uległ wygięciu i dokręć go do ramy. Jeśli zachodzi taka potrzeba, naprostuj go lub wymień na nowy.

Regulacja tylnej przerzutki

Odkręcając odpowiednią śrubę, zluzuj linkę przerzutki, aby nie stawiała oporu, i ustaw łańcuch na największej zębatce z przodu i najmniejszej z tyłu. W przypadku właściwej regulacji wózek powinien być usytuowany równolegle do wybranej tarczy i dokładnie pod nią. Zwróć uwagę na dwie śruby regulujące zakres przerzutki oznaczone H i L, które znajdują się na wózku i odpowiadają za jego wychylenie. Jeśli podczas kręcenia pedałami łańcuch nie pracuje prawidłowo i próbuje zeskoczyć z zębatki na zewnątrz lub wydaje dziwne dźwięki, dokręcaj śrubę H po ćwierć obrotu, aż do zniwelowania problemu. W sytuacji odwrotnej, gdy łańcuch próbuje przeskoczyć na większą zębatkę, kręć śrubokrętem w przeciwną stronę. Zmień ułożenie łańcucha tak, aby znalazł się na największej zębatce z tyłu i najmniejszej z przodu, a następnie wykonaj analogiczną regulację przy pomocy śruby oznaczonej L. Jeśli łańcuch próbuje zeskoczyć na zewnątrz w stronę koła, dokręcaj śrubę, a gdy przeskakuje na mniejszą zębatkę, odkręcaj ją.

Regulacja naprężenia linki

Ponownie ustaw łańcuch na najmniejszej zębatce z tyłu i zmieniając ustawienie manetki i kręcąc pedałami, przerzuć go na większą. Jeśli występują opory lub opóźnienie w zmianie przełożenia, potrzebna jest regulacja napięcia linki przy pomocy baryłki na przerzutce lub na manetce. Odkręć ją o ćwierć obrotu i sprawdź, czy podczas zmiany przełożenia łańcuch pracuje gładko. Jeśli zachodzi taka potrzeba, powtarzaj czynność do skutku. Może się okazać, że baryłka została maksymalnie odkręcona, a problem nie zniknął. W takiej sytuacji dokręć ją pełny obrót zgodnie ze wskazówkami zegara, a następnie odkręć śrubę trzymającą linkę i naciągnij linkę palcami. Po dokręceniu śruby wróć do regulacji naprężenia przy pomocy baryłki.

Szukasz części rowerowych, wygodnych ubrań lub solidnego kasku? Koniecznie odwiedź lulagoga.pl.

Sprawdź także:

Jak odchudzić rower MTB?

Zdjęcia: lulagoga.pl, unsplash.com, shutterstock.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *