Jak wyregulować przednią przerzutkę w rowerze?

Regulacja przedniej przerzutki w rowerze to kolejna prosta czynność serwisowa, którą można wykonać samodzielnie w domu, korzystając z podstawowych narzędzi. Zabieg nie powinien zająć więcej niż 15 minut, a pozwoli Ci uniknąć niepotrzebnych problemów w trakcie jazdy, np. spadającego łańcucha. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jak wyregulować przednią przerzutkę.

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Jakie narzędzia będą potrzebne do ustawienia przedniej przerzutki?
  • Do czego służą śruby w przerzutce oznaczone literami L i H?
  • Jak wyregulować przednią przerzutkę?

W dużym skrócie

Regulacja przedniej przerzutki to prosta czynność, do której przyda Ci się śrubokręt, imbus 5 mm i odrobina wolnego czasu. Do regulacji maksymalnego wychylenia wózka przerzutki służą śruby oznaczone literami L i H.

Jak przygotować się do regulacji przerzutki?

Do regulacji przedniej przerzutki potrzebne będą Ci jedynie podstawowe narzędzia, które najprawdopodobniej masz już w domu. Przed przystąpieniem do czynności upewnij się, że posiadasz śrubokręt krzyżakowy i klucz imbusowy w rozmiarze 5 mm, aby nie skończyło się przykrą niespodzianką. Przyda się również stojak na rower, który znacznie ułatwi Ci pracę. Możesz też powiesić gdzieś rower za siodełko (np. na trzepaku), aby tylne koło swobodnie poruszało się podczas kręcenia korbą. Jeśli manetka nie działa płynnie, regulację zaczynamy od aplikacji kilku kropel oleju do pancerza. Gdy wystają z niego druciki lub linka rozwarstwia się i rdzewieje, najwyższa pora wymienić zużyte elementy.

Poprawne ustawienie przerzutki z obejmą

Kolejna ważna kwestia to sprawdzenie, jaki rodzaj mocowania posiada przerzutka w Twoim rowerze: klasyczną obejmę na rurę podsiodłową, E-Type (mocowanie do osi suportu) czy Direct Mount (mocowanie do otworu w rurze podsiodłowej). W pierwszym przypadku przed przystąpieniem do regulacji warto sprawdzić, czy przerzutka jest poprawnie zamocowana (w pozostałych dwóch przypadkach nie ma możliwości regulacji). Przy prawidłowym ułożeniu prowadnica łańcucha powinna się znajdować 2-3 mm nad dużą zębatką na korbie, równolegle do niej i łańcucha. Jeśli tak nie jest, luzujemy linkę, odkręcamy śrubę obejmy i zmieniamy ustawienie przerzutki, a następnie z powrotem ją dokręcamy.

Regulacja przedniej przerzutki

Kolejny krok to regulacja zakresów, czyli maksymalnego wychylenia przerzutki na skrajnych zębatkach. Zacznij od poluzowania śruby linki i ustawienia tylnej przerzutki na największej tarczy, a przedniej na najmniejszej. Najpierw wyreguluj dolny zakres: korzystając ze śruby oznaczonej literą L ustaw wózek tak, aby jego wewnętrzna strona znajdowała się w odległości około 2 mm od łańcucha. Następnie wykonaj test i zakręć pedałami. Jeśli łańcuch próbuje spaść z najmniejszej zębatki, dokręć śrubę L o ćwierć obrotu, a jeśli próbuje wskoczyć na większą tarczę, odkręć w przeciwną stronę. Następnie dokręć linkę, upewniając się, że manetka ustawiona jest na „jedynce”, a łańcuch znajduje się na najmniejszej tarczy.

Kolejny krok to regulacja górnego zakresu przerzutki. Korzystając z manetek, łańcuch zrzucamy na najmniejszą tarczę na kasecie i największą na korbie. Przy pomocy śruby oznaczonej literą H ustawiamy wózek w taki sposób, aby jego zewnętrzna część znajdowała w odległości około 2 mm od łańcucha. Znów wykonujemy test. Jeśli podczas kręcenia pedałami łańcuch próbuje spaść na zewnątrz, dokręcamy śrubę o ćwierć obrotu, a jeśli próbuje zeskoczyć na mniejszą zębatkę, kręcimy śrubokrętem w przeciwną stronę.

Na koniec warto jeszcze sprawdzić, czy po zmianie ustawienia manetki biegi wskakują płynnie. W przypadku opóźnień baryłkę przy manetce odkręcamy lub dokręcamy po ćwierć obrotu, zmieniając napięcie linki, do czasu aż problem zniknie.

Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego, co warto wiedzieć na temat regulacji tylnej przerzutki:
Jak wyregulować tylną przerzutkę w rowerze?

Jeśli przednia przerzutka nadaje się do wymiany, koniecznie odwiedź lulagoga.pl. Znajdziesz u nas części rowerowe, wygodne ubrania, solidne kaski i wszystko inne, co może się przydać rowerzyście.

Zdjęcia: lulagoga.pl, unsplash.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *