Jak wymienić korbę w rowerze?

Wymiana korby w rowerze nie jest tak trudna, jak mogłoby się wydawać. Wizyta w specjalistycznym serwisie nie będzie konieczna, jeśli posiadasz kilka podstawowych narzędzi i odrobinę dobrych chęci. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jak wymienić korbę rowerową z mocowaniem na kwadrat, wielowypust i ze zintegrowaną osią.

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Jakie narzędzia są potrzebne do wymiany korby w rowerze?
  • Jakie są systemy mocowania korby do osi?
  • Dlaczego warto zainwestować w ściągacz do korby?

W dużym skrócie

Do wymiany korby rowerowej przyda się kilka podstawowych narzędzi. Sposób postępowania będzie się różnić w zależności od systemu mocowania do osi. Obecnie najczęściej spotyka się korby na kwadrat, wielowypust lub ze zintegrowaną osią.

System mocowania do osi

Jeśli zastanawiasz się, jaka korba do roweru będzie odpowiednia, zwróć uwagę na system mocowania korby na osi w Twoim jednośladzie. Popularny niegdyś klin został już praktycznie wyparty z rynku. Obecnie w tańszych rowerach stosuje się mocowanie na kwadrat, a w modelach ze średniej półki na wielowypust (np. Octalink). W droższych rowerach o sportowym zacięciu występują sztywne systemy ze zintegrowaną osią, np. popularny Hollowtech II od Shimano.

Co będzie Ci potrzebne?

Do wymiany korby w rowerze z mocowaniem na kwadrat i wielowypust przyda Ci się klucz imbusowy 8 mm, ściągacz do korb oraz dopasowany do niego klucz oczkowy lub nasadowy. Wiele osób zastanawia się, jak zdjąć korbę bez ściągacza, ale nie polecamy improwizować przy pomocy młotka. Takie zabiegi kończą się często porysowaną ramą lub nawet uszkodzeniem sprzętu, więc zdecydowanie bezpieczniej jest zainwestować w narzędzie, zwłaszcza że da się go kupić za około 30 zł. Z kolei do odkręcenia korby z zewnętrznymi łożyskami suportu będzie Ci potrzebny imbus 5 mm i specjalny, plastikowy kluczyk wielowypustowy.

Początkującym majsterkowiczom przypominamy, że śruby dokręcamy zgodnie ruchem wskazówek zegara, a odkręcamy w stronę przeciwną.

Wymiana korby w rowerze – kwadrat i wielowypust

Jeśli zachodzi taka potrzeba, zacznij od odkręcenia pedałów, gdyż będzie to trudniejsze, gdy korba nie będzie już przytwierdzona do roweru. Następnie kluczem imbusowym odkręć śrubę, która mocuje ramię korby. Po jej usunięciu w zagłębieniu pokaże się koniec osi suportu, do którego musisz ręcznie wkręcić nagwintowaną nasadę ściągacza. Pamiętaj, aby robić to z wyczuciem – do końca, ale bez siłowania się. Następnie przy pomocy odpowiedniego klucza dokręcaj ściągacz aż do zsunięcia się korby. Pamiętaj, aby podtrzymywać ją drugą ręką, gdyż może porysować ramę lub spaść na ziemię. Całą czynność musisz jeszcze powtórzyć z ramieniem korby po drugiej stronie roweru.

Założenie korby jest znacznie prostsze od zdjęcia. Przed przystąpieniem do czynności nasmaruj końce osi suportu środkiem, który zapobiega zapiekaniu i dokładnie oczyść zagłębienie kwadratu lub wielowypustu obu ramion korby (jeśli były używane). Następnie załóż je we właściwe miejsce i przykręć śrubą mocującą do osi. Użyj do tego większej siły, aby nie doszło do powstania luzów.

Wymiana korby ze zintegrowana osią

Opis dotyczy systemu Hollowtech II, ale u konkurencji wygląda to bardzo podobnie. W tym przypadku zacznij od poluzowania dwóch śrub mocujących lewe ramię korby do osi przy pomocy imbusa 5 mm, a następnie odkręć plastikową śrubę kontrującą przy pomocy kluczyka wielowypustowego (TL-FC16 lub odpowiednik). Po jej zdjęcia odkręcaj dalej śruby imbusowe (nie musisz do końca!), aż lewe ramię korby gładko zsunie się z osi. Teraz pozostaje jeszcze zdjąć poluzowane prawe ramię i gotowe!

Przy zakładaniu korby upewnij się, że oś prawego ramienia korby weszła do końca, a następnie załóż na wielowypust lewe ramię. Wkręcaj kluczykiem plastikową śrubę kontrującą do momentu aż poczujesz opór, ale bez używania nadmiernej siły. Na koniec dokręć śruby imbusowe – najlepiej robić to na zmianę, po ćwierć lub pół obrotu.

Planujesz gruntowny serwis swojego roweru? Korby, wkłady suportu i inne części rowerowe od sprawdzonych producentów znajdziesz w sklepie lulagoga.pl

Zdjęcia: lulagga.pl, unsplash.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *