Jak ustawić siodełko w rowerze?

Ustawienie siodełka rowerowego ma ogromny wpływ na ogólny komfort jazdy, wydajność pedałowania oraz obciążenie stawów. Wokół regulacji tego elementu narosło wiele mitów. Nieprawidłowa pozycja nie zawsze jest widoczna na pierwszy rzut oka i wielu rowerzystów zastanawia się, skąd bierze się ból kolan czy trudności z pedałowaniem. Nie wiesz, jak prawidłowo ustawić siodełko? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł!

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Jakie wzory pozwalają obliczyć optymalną wysokość siodełka rowerowego?
  • Jak ustawić wysokość siodełka bez wykonywania obliczeń?
  • Jak ustawić siodełko względem kierownicy?

W skrócie

Odpowiednie ustawienie siodełka przekłada się na komfort jazdy oraz efektywne pedałowanie bez nadmiernego obciążania kolan. Dobierając wysokość, można skorzystać z kilku wzorów matematycznych lub kierować się ugięciem nogi, gdy pięta opiera się o pedał w najniższej pozycji. Wielu rowerzystów zapomina, że poza wysokością należy również ustawić odległość siodełka od kierownicy.

Trochę matematyki

Ustawianie siodełka rowerowego zaczynamy od znalezienia odpowiedniej wysokości. Można do tego zastosować kilka wzorów matematycznych, więc przyda się kalkulator. Najstarszy sposób, nazywany często „metodą 109%”, zakłada, że siodełko należy ustawić na wysokości równej długości wewnętrznej strony nogi pomnożonej właśnie przez 109%. Inną metodę zaproponował LeMond, który stwierdził, że długość wewnętrznej części nogi (przekrok) należy pomnożyć przez 0,883, aby uzyskać optymalną odległość między górną częścią siodełka a środkiem suportu (mierząc wzdłuż rury podsiodłowej). Najbardziej skomplikowana jest metoda Holmesa, która wymaga użycia specjalistycznego urządzenia pomiarowego. Zakłada ona, że gdy pedał znajduje się najniżej, kąt między kością udową i piszczelową powinien wynosić 145–155°.

Ustawienie wysokości siodełka bez kalkulatora

Odpowiednią wysokość siodełka można też znaleźć bez skomplikowanych obliczeń. W tym celu ustawiamy korbę „pionowo”, czyli równolegle do rury podsiodłowej. Następnie siadamy na siodełku rowerowym, najlepiej w butach, które zakładamy do jazdy, i kładziemy piętę na pedale znajdującym się bliżej ziemi. Podczas pedałowania w tej pozycji nie powinno dochodzić do przeprostu kolana (w maksymalnie wyciągniętej pozycji noga pozostaje leciutko ugięta), a miednica nie może przechylać się w żadną stronę.

Znając te ogólne założenia, warto minimalnie pomanipulować siodełkiem, aby przetestować różne ustawienia podczas krótkiej przejażdżki. Wygodna jazda to również kwestia indywidualnych preferencji! Mała rada: ustawianie wysokości siodełka będzie znacznie łatwiejsze, jeśli poprosimy kogoś o trzymanie roweru w trakcie przymiarki lub oprzemy się ręką o ścianę.

Jak ustawić siodełko – odległość od kierownicy

Nie wszyscy rowerzyści wiedzą, że po ustawieniu wysokości, siodełko należy też wyregulować w płaszczyźnie poziomej, zbliżając lub oddalając od kierownicy. W tym celu ustawiamy korbę poziomo (równolegle do ziemi), siadamy na siodle i opieramy przednią część stopy na pedałach, podobnie jak w trakcie jazdy. Po przybraniu tej pozycji linia poprowadzona od kolana prostopadle do podłoża powinna przechodzić przez środek pedału. Większe odchylenia mogą skończyć się bólem kolan i nóg! Jak łatwo się domyślić, tu również przyda się pomoc, choć można ratować się ciężarkiem na sznurku.

Siodełko rowerowe – kąt nachylenia

Po ustawieniu siodełka w zakresie wysokości i odległości od kierownicy, zostaje jeszcze regulacja kąta nachylenia, ale to już kwestia indywidualnych preferencji. Generalnie zaleca się ustawić je zupełnie poziomo, ewentualnie przetestować różne kąty nachylenia, obniżając lekko przednią część. Większość specjalistów nie zaleca podnoszenia przodu siodełka.

Pamiętaj, że regulacja siodełka nie pomoże w przypadku źle dobranego rozmiaru ramy. Jeśli kupujesz nowy rower, koniecznie przeczytaj poniższy wpis:

Jak dobrać rozmiar ramy rowerowej?

Wszystko ustawione jak należy, a podczas jazdy nadal odczuwasz dyskomfort? Pora na wymianę siodełka rowerowego! Wygodne siodełko MTB i nie tylko znajdziesz na lulagoga.pl.

Zdjęcia: lulagoga.pl, unsplash.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *