Jak odchudzić rower MTB?

Optymalna waga roweru MTB to jeden z tematów często poruszanych w rozmowach i na forach internetowych. Nie do końca sprawdza się tu powiedzenie mniej znaczy lepiej, gdyż poza ciężarem poszczególnych komponentów ważna jest również ich jakość i wytrzymałość. Jeśli zastanawiasz się, jak zmniejszyć wagę roweru MTB w bezpieczny sposób, przeczytaj nasz artykuł!

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Które elementy roweru MTB warto wymienić na lżejsze?
  • Kiedy opłaca się odchudzać rower?
  • Dlaczego lekki rower MTB nie zawsze będzie lepszy?

W skrócie

Odchudzanie roweru MTB może oznaczać spore wydatki, więc na starcie zastanów się, czy nie lepiej sprzedać stary sprzęt i zainwestować w nowy. Wagę roweru możesz obniżyć, wymieniając koła, przechodząc na system bezdętkowy lub wybierając napęd 1x. Pamiętaj, że odchudzanie roweru nie może się odbywać kosztem bezpieczeństwa.

Jak odchudzić rower MTB z głową?

Solidne części o niskiej wadze muszą być droższe od swoich ciężkich odpowiedników. Z tego powodu podczas odchudzania roweru największym ograniczeniem jest budżet. Na samym starcie musisz zadać sobie pytanie o opłacalność przedsięwzięcia. Może się okazać, że lepiej jest sprzedać stary rower, a otrzymane pieniądze wydać na lżejszy. Często mówi się, że obniżanie wagi ma sens, dopóki koszt nowych części nie przekracza 20% wartości całego roweru. Oczywiście jest to dużo uproszczenie, zwłaszcza jeśli niektóre komponenty i tak wymagają wymiany. Długoterminowo, najbardziej opłacalna jest inwestycja w elementy, które można później łatwo przełożyć do nowego roweru, takie jak koła czy siodełko.

Jeśli zastanawiasz się, jak zmniejszyć wagę roweru, pamiętaj, że odchudzanie nie może odbywać się kosztem bezpieczeństwa. Zawsze stawiaj na wysokiej jakości części ze sprawdzonego źródła, które są dopasowane do rodzaju uprawianej aktywności. Przykładowo, bardzo lekkie koła doskonale sprawdzą się w rowerze XC, ale nie wytrzymają przeciążeń na rowerze enduro. Pamiętaj, że podczas jazdy w trudnym terenie pęknięta obręcz czy kierownica może być fatalna w skutkach.

Lekkie koła

Odchudzanie roweru MTB warto zacząć od kół, zwłaszcza że wpłynie to pozytywnie na komfort, dynamikę i bezpieczeństwo jazdy. Lżejsze obręcze, opony, piasty i szprychy sprawią, że rower będzie szybciej się rozpędzać, hamować i skręcać, co przyda się na krętych, górskich trasach i podczas podjazdów. Co więcej, w przypadku późniejszej wymiany całego sprzętu, koła można łatwo przełożyć do nowego roweru.

System bezdętkowy

Skoro przy kołach już jesteśmy, zastanów się nad przejściem na system bezdętkowy, o ile jeszcze z niego nie korzystasz. W ten sposób zaoszczędzisz ponad 200 g na jednym kole! Waga to jednak nie wszystko! W obecnych czasach właściwie trudno znaleźć argumenty przemawiające za stosowaniem dętek w rowerach MTB. Z „mlekiem” możesz jeździć na dużo niższym ciśnieniu, a do tego ryzyko przebicia opony jest znacznie mniejsze.

Napęd 1x

Napędy 1x są coraz popularniejsze w nowych rowerach, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zainstalować je w starszym sprzęcie. Zaletą takiego rozwiązania jest nie tylko niższa waga, ale i łatwiejsze serwisowanie, mniejsza awaryjność i efektowny, prosty wygląd. Brak przedniej przerzutki oznacza również łatwiejszy wybór odpowiedniego przełożenia i mniejsze prawdopodobieństwo krzyżowania łańcucha. System 1x pozwoli Ci odchudzić rower nie tylko o samą tarczę, ale i inne elementy: manetkę, linkę i przerzutkę.

Lekkie buty rowerowe

Buty nie są stałym elementem roweru, ale podczas jazdy zakładają je wszyscy, którzy traktują MTB poważnie. Ich ciężar można więc uznać za część składową wagi całego sprzętu, a wbrew pozorom lekkie wcale nie są. Zastanawiasz się, jak zmniejszyć wagę roweru? Zamiast kombinować z kierownicą lub sztycą, zainwestuj w porządną parę lekkich butów rowerowych, gdyż możesz na tym całkiem sporo zyskać.

Cięższy nie zawsze znaczy gorszy

W ostatnich latach można zauważyć ciekawy trend: rowery MTB z segmentu trail i enduro zamiast chudnąć, przybierają na wadze. Co najlepsze nie obniża to wcale komfortu jazdy, a wręcz go podnosi, i to nawet w trakcie podjazdów! Waga przestała być najważniejszym parametrem przy wyborze roweru, gdyż przysłoniły ją inne kwestie, które znacznie bardziej wpływają na frajdę z jazdy. Obecnie ze względu na zmiany w zakresie geometrii i stosowanych technologii, wybierając nowy rower, lepiej zwracać uwagę na wytrzymałość, pracę zawieszenia czy stabilność. Dobre rowery enduro często ważą obecne 16–17 kg i świetnie się na nich jeździ!

Planujesz odchudzić swój rower? Odwiedź lulagoga.pl! Znajdziesz u nas sprawdzone części i rowery MTB w rozsądnych cenach.

Być może zainteresuje Cię również:

Rowery NS Bike – sprzęt MTB i freeride dla zajawkowiczów

Buty rowerowe MTB Shimano, Five Ten i ION – przegląd propozycji najlepszych marek

Zdjęcia: lulagoga.pl, unsplash.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *