Jak dobrać rozmiar ramy rowerowej?

Rozmiar ramy wpływa na zwrotność i pozycję rowerzysty, więc przekłada się na bezpieczeństwo i komfort jazdy. Można ją uznać za jeden z najważniejszych parametrów, jakie należy brać pod uwagę podczas wyboru roweru. Jeśli nie wiesz, jaka rama będzie dla Ciebie odpowiednia, koniecznie przeczytaj nasz artykuł! Podpowiadamy, jak wybrać właściwy rozmiar.

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • W jaki sposób mierzy się długość ramy rowerowej?
  • Co to jest przekrok i jak go zmierzyć?
  • Po czym poznać, że rama jest za duża lub za mała?

W skrócie

Rozmiar ramy to najczęściej długość rury podsiodłowej podawana w calach. Wielkość dobiera się często na podstawie wewnętrznej długości nogi, którą mnożymy przez odpowiedni przelicznik. Ramy miewają jednak różne geometrie, więc nie jest to jedyne kryterium, jakie należy brać pod uwagę podczas wyboru roweru.

Co tak właściwie określa rozmiar ramy?

W zależności od typu roweru, rozmiar ramy może odnosić się do dwóch różnych wartości. W przypadku modeli miejskich, górskich, trekkingowych i crossowych jest to długość rury podsiodłowej, najczęściej podawana w calach. Mierzymy ją od środka suportu aż do szczytu rury, przy zacisku sztycy (linia żółta na rysunku). Z kolei dla rowerów szosowych i przełajowych jest to efektywna długość górnej rury wyrażona w centymetrach (linia czerwona). Jak widać na rysunku, jest to linia biegnąca równolegle do ziemi, wyznaczona pomiędzy rurą podsiodłową a główką ramy. Nie zawsze pokrywa się więc z rurą górną, ze względu na jej nachylenie.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar ramy?

Często można spotkać się z opinią, że rozmiar ramy należy dobierać do wzrostu użytkownika. Okazuje się, że nie jest to najlepszy wskaźnik, gdyż wszyscy różnimy się budową anatomiczną i proporcjami ciała. Z tego powodu przy wyborze ramy znacznie lepiej brać pod uwagę inny parametr – tak zwany przekrok (niebieska linia na rysunku). Jest to długość nogi mierzona od krocza do podłogi. Aby zmierzyć swój przekrok, wystarczy stanąć przy ścianie, włożyć między nogi książkę i przesunąć ją do góry, ale tak, żeby nie uwierała. Następnie mierzymy odległość od podłogi do szczytu książki, a otrzymaną wartość mnożymy przez odpowiednią wartość w tabeli. W ten sposób otrzymujemy długość podsiodłowej rury roweru, którą najlepiej porównać ze schematem producenta danego modelu.

Rodzaj roweru  Rozmiar ramy w cm Rozmiar ramy w calach 
 górski z kołami 26 lub 27,5 cala  przekrok x 0,57  przekrok x 0,226
 górski z kołami 29 cali  przekrok x 0,6  przekrok x 0,238
 trekkingowy, crossowy, miejski  przekrok x 0,63  przekrok x 0,25
 przełajowy, szosowy  przekrok x 0,66  przekrok x 0,26

Rozmiar ramy to nie wszystko

Oczywiście rozmiar pionowej rury to nie wszystko, gdyż rowery mogą mieć różnorodne konstrukcje. Wyniki z powyższej tabeli powinny być więc traktowane jako punkt wyjścia do dalszych poszukiwań. Innym kryterium, które wpływa na nasze bezpieczeństwo, jest przekrok ramy, czyli odległość pomiędzy podłożem a górną rurą. Porównując przekrok ramy z własnym (można do niego dodać grubość podeszwy buta), sprawdzimy, czy zeskakując z roweru w awaryjnej sytuacji nie zrobimy sobie krzywdy. Odległość pomiędzy kroczem a ramą powinna wynosić około 5 cm w przypadku poruszania się po asfalcie, 7 cm dla dróg nieutwardzanych i minimum 10 cm przy jeździe w nierównym terenie.

Po czym poznać za duża lub za mała ramę?

Źle dobrana rama wpływa negatywnie na pozycję podczas jazdy i sterowność roweru. Przy zbyt małym rozmiarze często występuje wrażenie, że kolana zaraz uderzą o kierownicę, a but może ocierać o oponę w trakcie skrętu. Za duża rama to nienaturalnie wyciągnięta pozycja, problemy z dosięgnięciem do pedałów i uderzanie kroczem o górną rurę podczas wsiadania i zsiadania. Przed podjęciem decyzji najlepiej więc przymierzyć wybrany model w sklepie stacjonarnym, ale niestety nie zawsze jest to możliwe. W przypadku zakupów przez internet warto skorzystać z kalkulatora producenta. Można też zmierzyć inny rower, na którym jeździ się nam dobrze, a otrzymane wymiary porównać ze schematami danego modelu. Jeśli jednak po odbiorze przesyłki okaże się, że nie udało się trafić z rozmiarem, warto pamiętać o swoich prawach. Wszystkie zakupy internetowe można zwrócić w ciągu 14 dni.

Szukasz dobrego roweru? Sprawdź ofertę lulagoga.pl. Pomożemy Ci dobrać odpowiedni rozmiar ramy!

Zdjęcia: lulagoga.pl, pixabay.com, pexels.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *