Gogle rowerowe i okulary – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Promienie UV, wiatr, owady i kamienie – podczas jazdy na rowerze oczy są narażone na działanie wielu szkodliwych czynników. Aby uniknąć łzawienia, problemów z widocznością i poważniejszych urazów, warto korzystać ze specjalnych okularów rowerowych, a w ekstremalnych warunkach nawet gogli. Poniżej podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy ich zakupie.

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Dlaczego okulary i gogle muszą być idealnie dopasowane do twarzy?
  • Jakie oznaczenie na okularach i goglach gwarantuje wysoką ochronę przed promieniowaniem UV?
  • Dla kogo dobrym rozwiązaniem będą gogle rowerowe?

W skrócie

Podczas jazdy na rowerze ochrona oczu jest niezwykle ważna. Wybrane okulary muszą być wygodne i dobrze leżeć na nosie. Ważny jest również filtr UV, który nie przepuszcza szkodliwych promieni słonecznych. Miłośnicy bardziej ekstremalnych form kolarstwa zamiast okularów sięgną po gogle, które lepiej trzymają się twarzy i oferują większą ochronę w przypadku uderzenia.

Przede wszystkim wygoda

Może się to wydawać banałem, ale okulary lub gogle rowerowe muszą być przede wszystkim wygodne. Każdy z nas ma nieco inny kształt twarzy i głowy, więc warto sprawdzić, czy wybrany model dobrze układa się na nosie, uszach i skroniach. Podczas mierzenia nie jest dopuszczalny nawet drobny ucisk. Po kilku godzinach niewielki dyskomfort może się nawet przerodzić w uciążliwy ból, zwłaszcza że podczas wysiłku ciało delikatnie puchnie. Bardzo ważne jest również dopasowanie wycięcia do kształtu nosa, aby okulary nie gniotły ani się nie zsuwały.

Ochrona oczu

Jak nietrudno się domyślić, główne zadanie okularów i gogli to ochrona oczu. Podczas jazdy są one wystawione na działanie wielu czynników zewnętrznych, a wraz z prędkością rośnie ryzyko urazu. Niebezpieczne są nie tylko promienie słoneczne (o tym niżej) i wywołujący łzawienie wiatr. Spotkanie z większym owadem, np. pszczołą, może być tragiczne w skutkach. Nie mówiąc już o kamieniach odskakujących spod kół mijanych samochodów czy gałęziach koło ścieżki w lesie.

Ochrona przed promieniowaniem UV

Jazda na rowerze wiąże się z ekspozycją na promienie słoneczne, więc warto pamiętać nie tylko o kremie z filtrem, ale i ochronie oczu. Soczewki okularów lub gogli muszą posiadać odpowiednie filtry. Najlepiej szukać oznaczenia UV400, które oznacza ochronę przed trzema typami szkodliwego promieniowania: UVA, UVB i UVC. W większości modeli jest to już  standard, ale lepiej nie ryzykować z tanimi okularami z niepewnych źródeł. Nigdy nie ma gwarancji, że przeszły przez odpowiednie testy.

Dodatkowe rozwiązania

Oprócz ochrony przed promieniowaniem UV, soczewki okularów i gogli rowerowych mogą mieć wiele przydatnych udogodnień. System anti-fog i odpowiednio usytuowane otwory wentylacyjne to rozwiązania, które zapobiegają parowaniu. Modele z wyższej półki mogą być wyposażone w soczewki fotochromatyczne, które automatycznie ściemniają się lub rozjaśniają, dostosowując się do natężenia światła. Wiele osób sięga również po okulary i gogle z wymiennymi szybkami. Najczęściej spotykane zestawy składają się z soczewki ciemnej do jazdy w słońcu, pomarańczowej na pochmurne dni oraz przezroczystej do jazdy w nocy.

Gogle, czyli okulary do zadań specjalnych

Jazda z dużą prędkością po trudnym terenie wymaga szczególnych środków ostrożności. Miłośnicy ekstremalnych odmian kolarstwa górskiego, np. enduro, freeride’u czy downhillu, zamiast okularów często wybierają gogle. Często są to pancerne modele stosowane również przez zawodników motocrossowych. Dobre gogle powinny oferować szeroki kąt widzenia i równo przylegać do twarzy na całym obwodzie. Przed zakupem warto również sprawdzić, czy wybrany model jest kompatybilny z posiadanym kaskiem. Podobnie jak w przypadku okularów, gogle często posiadają wymienne szybki w różnych kolorach. Ciekawym rozwiązaniem są przytwierdzane do specjalnych zaczepów zrywki, czyli cienkie warstwy folii, którą można oderwać, gdy po zabrudzeniu szybki błotem widoczność robi się słaba.

Gogle rowerowe przystosowane do najtrudniejszych warunków znajdziesz na lulagoga.pl.

Zdjęcia: lulagoga.pl, unsplash.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *