Gdzie i jak przechowywać rower, aby mieć pewność, że na wiosnę będzie sprawny?

Wielkimi krokami zbliża się koniec jesieni, więc przed nami ostatnie dni sezonu rowerowego. Zanim odstawimy jednoślad w kąt, warto go odpowiednio przygotować na kilka miesięcy w bezruchu. Podpowiadamy, jak i gdzie przechowywać rower, aby uniknąć przykrych niespodzianek na wiosnę.

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Jak przygotować rower na miesiące, podczas których nie będziemy z niego korzystać?
  • W jakim pomieszczeniu najlepiej przechowywać rower?
  • Gdzie przechowywać rower, jeśli nie dysponujemy garażem ani piwnicą?

W skrócie

Rower najlepiej przechowywać w ogrzewanej piwnicy lub garażu. Ze względu na wilgoć i zmiany temperatury, lepiej nie trzymać go na zewnątrz, nawet na własnym balkonie. Przed odstawieniem roweru warto dokładnie umyć ramę, naoliwić łańcuch i dopompować opony, aby nie doszło do odkształcenia gumy. Osoby, które nie dysponują piwnicą ani garażem, mogą skorzystać z usług specjalnej przechowalni.

Umyj rower przed zimą

Przed odstawieniem roweru w bezpieczne miejsce, warto przygotować go na kilka miesięcy bezruchu. Po ostatnim wyjeździe sezonu dokładnie umyj całą ramę z brudu i błota, korzystając z miękkiej szmatki oraz ciepłej wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Przed zimą dobrze jest również wyczyścić i zakonserwować cały napęd. Zacznij od zdjęcia i zanurzenia łańcucha w butelce z benzyną ekstrakcyjną. Po dokładnym wytarciu, załóż go ponownie i zabezpiecz przed korozją, nakładając po kropli specjalnego oleju na każde ogniwo. Do wyczyszczenia pozostałych elementów napędu możesz wykorzystać starą szczoteczkę do zębów i czystą ściereczkę.

Przygotuj rower do przechowywania

Zanim odstawisz rower, pamiętaj, aby poluzować linki hamulców i ustawić przerzutki tak, aby łańcuch opierał się na najmniejszych zębatkach. Następne zdejmij z ramy wszystkie akcesoria elektroniczne (np. lampki i licznik) lub przynajmniej wyjmij z nich baterie, gdyż lubią wylewać w najmniej odpowiednim momencie, wyrządzając sporo szkód. Kolejny krok to dokładne napompowanie opon, które warto powtarzać co kilka tygodni przez całą zimę. Jeśli o tym zapomnisz, może dojść do odkształcenia lub zniszczenia gumy, a chyba nie chcesz zaczynać wiosennego sezonu od kupowania nowych opon. Tak przygotowany rower warto jeszcze zabezpieczyć przed kurzem, wkładając go do pokrowca lub przykrywając materiałem, który przepuszcza powietrze. Nie sprawdzi się jednak folia, która zatrzymuje wilgoć, więc może spowodować powstawanie korozji.

Gdzie bezpiecznie przechowywać rower?

Rower najlepiej przechowywać w miejscu suchym, w temperaturze pokojowej. Idealnie sprawdzi się ogrzewana piwnica, ale nie każdy z nas mieszka w domu i ma dostęp do takiego pomieszczenia. Jeśli przechowujesz sprzęt w mieszkaniu lub niewielkiej komórce lokatorskiej, możesz pomyśleć o specjalnym uchwycie do powieszenia roweru na ścianie. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić sporo miejsca. Zdecydowanie odradzamy wystawianie roweru na balkon lub trzymanie go na zewnątrz przed domem czy blokiem. Niskie temperatury i wilgoć źle wpływają na niektóre komponenty roweru, więc może dojść do ich zepsucia lub szybszego zużycia, co będzie oznaczać konieczność wcześniejszej wymiany. Zamiast narażać się na kosztowne naprawy na wiosnę, lepiej pomyśleć o wynajęciu miejsca w specjalnej przechowalni. Usługi tego typu nie należą do drogich, a potrafią zaoszczędzić niepotrzebnego stresu i wydatków.

Uwaga na kradzieże!

Złodzieje bywają bardzo pomysłowi. Chyba każdy z nas zna historię o kradzieży dokonanej mimo monitoringu i innych zabezpieczeń w budynku. Wprawdzie nie istnieje rozwiązania, które dawałoby 100% gwarancji uniknięcia kradzieży, ale lepiej nie kusić losu. Nawet jeśli przechowujesz rower w zamkniętym pomieszczeniu, warto przypiąć go do rury, kaloryfera lub innego elementu przymocowanego na stałe do podłogi lub ściany.

Planujesz ostatnie naprawy lub wymianę sprzętu przed zakończeniem sezonu? Najlepsze rowery i części, wygodną odzież oraz akcesoria rowerowe znajdziesz na lulagoga.pl.

Zdjęcia: lulagoga.pl, shutterstock.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *