Downhill na rowerze – jak się ubrać, aby ze zjazdów wyciągnąć max frajdy?

Rowerowy downhill to jeden z najbardziej emocjonujących sportów na świecie. Zjazd z dużą prędkością po trudnej trasie wymaga opanowania podstaw techniki i mocnych nerwów. Aby bezpiecznie wyciągnąć maksimum frajdy z każdej linii, niezbędne są też ochraniacze i odpowiedni strój. Downhill to sport, w którym nie ma miejsca na kompromisy!

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Jakie ubrania wybrać na rowerowy zjazd?
  • Jakie ochraniacze rowerowe przydadzą się do downhillu?
  • Dlaczego rowerowe buty i rękawiczki to ważne elementy downhillowego ubioru?

W skrócie

Downhill to trudny sport, który wymaga odpowiedniego sprzętu, stroju i ochraniaczy. Aby jazda była bezpieczna, przyda się kask full face, gogle, ochraniacze kolan i łokci oraz zbroja, buzer lub inny protektor kręgosłupa. Kontrolę nad rowerem i komfort jazdy poprawią dobre buty rowerowe i rękawiczki. Dla własnej wygody warto też zainwestować w odpowiednie spodenki i koszulkę techniczną.

Rowerowy kask full face

Zaczynamy od góry, a więc od głowy. Podstawą bezpieczeństwa jest oczywiście dobry kask rowerowy. Downhill to jedna z najbardziej ekstremalnych form kolarstwa, więc wybrany model powinien oferować najwyższy poziom ochrony. Nie bez powodu downhillowcy wybierają kaski typu full face, które nie są lekkie ani przewiewne, ale chronią całą głowę wraz ze szczęką. Jest to niezbędne podczas zjazdu z dużą prędkością, zwłaszcza że na trasach nie brakuje drzew, kamieni, korzeni i innych przeszkód, z którymi można się zderzyć.

Gogle rowerowe

Szybki zjazd wymaga również odpowiedniej ochrony oczu. W tej roli najlepiej sprawdzą się rowerowe gogle, które pozwolą uniknąć łzawienia i zatrzymują drobne kamyki czy odpryski błota spod kół. Warto wybrać model z dobrą wentylacją, a na rowerowe wypady zabierać ze sobą woreczek z gogli, gdyż zawsze można wytrzeć nim szybkę.

Ochraniacze rowerowe

Zakres ochrony to kwestia indywidualna, ale nie wolno jej bagatelizować. Liczbę i rodzaj ochraniaczy należy dopasować do umiejętności, trasy i stylu jazdy. Absolutne minimum dla początkujących to ochraniacze kolan i łokci, a w przypadku pedałów platformowych również piszczeli. Podczas ekstremalnych zjazdów nie wolno zapominać o ochronie pleców i torsu, która może mieć formę zbroi, buzera bądź żółwia. Rowerzystom, którzy twierdzą, że ochrona pleców jest zbędna, radzimy jeszcze raz przemyśleć konsekwencje urazów. Może warto zainwestować przynajmniej w koszulkę funkcyjną ze wzmocnieniami lub plecak rowerowy z solidnym protektorem?

Rękawiczki rowerowe

Wbrew pozorom rękawiczki rowerowe to znacznie więcej niż efektownie wyglądający dodatek do stroju. Podczas upadku w pierwszej kolejności podpieramy się dłońmi, więc warto je chronić przed urazami. Kolejną zaletą rękawiczek jest pochłanianie potu i pewniejszy chwyt kierownicy. Przekłada się to na lepsza kontrolę nad rowerem, co jest kluczowe przy dużych prędkościach.

Ubrania na rower

Najważniejszy element rowerowego stroju to spodenki. Stworzone z myślą o MTB modele oferują swobodę ruchów i odprowadzanie wilgoci oraz posiadają wzmocnienia i elastyczne wstawki w kluczowych miejscach. Kolejna ważna kwestia to koszulka. Downhill to wymagający sport i wbrew pozorom podczas jazdy w dół można się solidnie spocić i zmęczyć. Warto więc zainwestować w ubrania z materiałów technicznych, które błyskawicznie odprowadzają pot ze skóry. Zwykła bawełna szybko chłonie wilgoć, więc będzie się kleić do ciała, krępując ruchy.

Buty rowerowe

Buty rowerowe to często bagatelizowany element garderoby, zwłaszcza w przypadku pedałów platformowych. Okazuje się jednak, że odpowiednio dobrana para poprawia czucie roweru do tego stopnia, że stopy wydają się być przyklejone do pedałów. Podczas upadku buty rowerowe pełnią też funkcję ochronną ze względu na dużą sztywności i wzmocnienia w newralgicznych miejscach.

Wiesz już, jak ubrać się na rowerowy zjazd. Jeśli planujesz zakup nowych ubrań lub ochraniaczy, koniecznie odwiedź lulagoga.pl. Znajdziesz u nas produkty najlepszych marek rowerowych, które zostały przetestowane w ekstremalnych warunkach.

Zdjęcia: lulgoga.pl, unsplash.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *