Deska dla początkujących, czyli zaczynamy przygodę ze snowboardem

A więc stało się. Złapałeś zajawę i postanowiłeś zacząć swoją przygodę ze snowboardem. Zastanawiasz się nad zakupem własnego sprzętu? Jak nietrudno się domyślić, kluczowym elementem tego sportu jest deska snowboardowa. Mamy dla Ciebie kilka wskazówek, które pomogą Ci wybrać deskę, na której szybko złapiesz właściwą technikę i zaczniesz czerpać przyjemność z jazdy.

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Czy warto od razu kupować własną deskę?
  • Co to znaczy, że deska jest miękka?
  • Jakie są style jazdy na snowboardzie?
  • Jak dobrać długość deski snowboardowej?

W skrócie

Wybierając deskę snowboardową, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim wagę ciała oraz wzrost i rozmiar buta. Ważne jest również, gdzie i w jakim stylu planujesz jeździć. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, porozmawiaj z kimś bardziej doświadczonym.

Podczas jazdy po puchu sprawdzi się deska o przesuniętym w tył środku ciężkości.

Zamiast od sklepu, zacznij od wypożyczalni

Stawiając swoje pierwsze kroki na snowboardzie, warto parę razy odwiedzić wypożyczalnię. W ten sposób przetestujesz kilka różnych desek i upewnisz się, że snowboard to sport, który naprawdę Ci się podoba. Lepiej zostawić kilkadziesiąt złotych w wypożyczalni, niż wydać dużo większe pieniądze na własny sprzęt, który zwyczajnie będzie się kurzyć się w piwnicy. Jeśli jesteś już zdecydowany na zakup, poniżej znajdziesz podstawowe informacje na temat rodzajów desek, ich zastosowania oraz doboru długości. Pamiętaj, że są to ogólne wytyczne, a na stoku najważniejsze jest poczucie swobody. Każdy doświadczony snowboardzista posiada indywidualne preferencje.

Do nauki wybierz miękką deskę

Deski snowboardowe posiadają parametr o nazwie flex, czyli twardość lub sztywność . Najczęściej jest ona podawana w skali 1–10, gdzie 1 oznacza deskę bardzo miękką, a 10 – twardą. Sztywna deska jest bardzo czuła i reaguje nawet na drobne ruchy. Przekłada się to na precyzyjną i agresywną jazdę, ale niestety wymaga pewnego poziomu techniki. Osobom początkującym poleca się deski miękkie, które wybaczają błędy – łatwiej utrzymać nad nimi kontrolę, ale są nieco mniej precyzyjne.

Deska snowboardowa a preferowany styl jazdy

Wybierając sprzęt snowboardowy musisz się przede wszystkim zastanowić, gdzie i jak chcesz jeździć. W zależności od przeznaczenia i stylu jazdy, deska może mieć nieco inny profil oraz kształt, co wpływa na jej reakcje w konkretnych warunkach. Wyróżniamy deski o konstrukcji camber, flat i rocker, ale może nie komplikujmy sprawy na samym starcie. Poniżej znajdziesz najbardziej podstawowy podział desek snowboardowych. Na rynku są również dostępne hybrydy, czyli deski łączące cechy charakterystyczne dwóch stylów.

  • All mountain – najbardziej uniwersalne deski snowboardowe, na których możesz jeździć na trasie, w puchu czy skakać na skoczni. Wybaczają dużo błędów i pozwalają na szybkie postępy. Dobrze sprawdzają się w przypadku osób początkujących i średnio zaawansowanych, zanim dojdą do tego, jaki styl jazdy lubią najbardziej.
  • Freestyle – miękkie deski przeznaczone na skocznie, halfpipe czy do snowparku. Są zazwyczaj nieco krótsze od desek all mountain, co ułatwia manewry w powietrzu. Posiadają symetryczny kształt – przód i tył deski są tej samej długości. Sprawdzają się również na przygotowanych trasach, ale w puchu przód deski (nose) może się zapadać, co utrudnia jazdę.
  • Freeride – świetnie sprawdzają się na stokach, ale ich główne przeznaczenie to jazda po puchu. Wydłużony nose (przód deski) i przesunięty w tył środek ciężkości sprawiają, że w trakcie jazdy deska nie zapada się w głębszym śniegu. Są to tak zwane deski kierunkowe (directional).

Na skocznię lepiej wybrać nieco krótszą deskę.

Odpowiednia długość i szerokość deski

Gdy wiesz już, jaki styl jazdy Cię interesuje, trzeba zastanowić się nad długością deski. Wiele osób podejmując tę decyzję, kieruje się jedynie wzrostem. Mówi się, że oparta o ziemię deska powinna się kończyć na wysokości od obojczyka do brody – krótsza będzie lepsza dla początkujących i do freestyle’u, a dłuższa do jazdy szybkiej lub po puchu. Okazuje się jednak, że jednym z najważniejszych parametrów, jakie należy wziąć pod uwagę, wybierając długość deski, jest waga. W internecie znajdziesz wiele tabel i kalkulatorów, które pomagają w obliczeniach, ale najlepiej korzystać z wytycznych producenta dla konkretnego modelu deski.

Wybierając deskę, często zapomina się, że ważnym parametrem jest również szerokość, którą mierzy się w najwęższym miejscu, pomiędzy wiązaniami. Szerokość deski powinna być dopasowana do rozmiaru buta osoby jeżdżącej i jest istotna zwłaszcza w przypadku osób o bardzo dużej stopie. Z myślą o takich snowboardzistach produkowane są szersze deski typu wide.

Podstawy za nami

Znasz już podstawowe style jazdy, wiesz czym jest twardość i jak dobrać długość deski. Przeczytaj nasze kolejne artykuły, a dowiesz się, jak wybrać pozostałe elementy sprzętu snowboardowego. W razie wątpliwości, nie bój poprosić o pomoc sprzedawcy lub instruktora. Do zobaczenia na stoku!

Źródło zdjęć: shutterstock.com

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *