Buty rowerowe – które wybrać?

O tym, że jazda na rowerze w specjalnie przystosowanych do tego butach jest wygodniejsza i bardziej efektywna, nie trzeba nikogo przekonywać. Warto jednak wiedzieć, że obuwie rowerowe powinno się dostosowywać do uprawianego stylu jazdy. Na co więc zwrócić uwagę, wybierając buty rowerowe? Sprawdź!

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Jakie buty wybrać do jazdy w górach?
  • Czym jest system SPD montowany w butach?
  • Który rodzaj butów rowerowych jest najbardziej uniwersalny?

W skrócie

Jazda na rowerze wymaga nie tylko umiejętności, ale także dobrego sprzętu i odpowiedniego obuwia. W zależności od nawierzchni i uprawianego stylu można wybrać buty szosowe, miejskie lub trekkingowe. Zwolennikom wypraw rowerowych w mroźne dni zalecamy obuwie zimowe, które zapewnia odpowiedni komfort termiczny i nie przepuszcza wody do wewnątrz. Ekstremalna jazda wymaga natomiast butów z dostosowaną, antypoślizgową podeszwą i specjalnymi klamrami zamiast sznurowania.

Buty szosowe

Buty szosowe to najlżejszy i najtwardszy fason przeznaczony do jazdy na rowerze. Jego niewielka waga wynika przede wszystkim z zastosowania cienkiej, płaskiej i bardzo sztywnej podeszwy. Ten rodzaj spodu idealnie nadaje się na długie rowerowe wycieczki – pozwala całą siłę pracy nóg kolarza przenieść na pedały, dzięki czemu uzyskanie i utrzymanie wysokiej prędkości jest mniej obciążające. Dużo gorzej buty szosowe sprawdzają się natomiast podczas chodzenia. Brak bieżnika, twardy dół i zamontowane w podeszwie bloki SPD (umożliwiające wpięcie butów do pedałów zatrzaskowych) sprawiają, że pokonanie pieszo nawet kilku kroków jest bardzo niekomfortowe.

Obuwie tego typu, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone jest do jazdy po dobrych, utwardzonych drogach, dlatego jego konstrukcja jest znacznie delikatniejsza niż w przypadku obuwia do zjazdów górskich. Przez to szybciej niszczy się w czasie chodzenia. Co ważne, uszkodzeniu ulegają też wystające poza podeszwę bloki SPD. Rozwiązaniem na to są specjalne nakładki ochronne dostępne w większości sklepów.

Buty miejskie

Buty miejskie wyglądem przypominają typowe adidasy, trampki, a nawet sandały – są miękkie i wygodne, przez co świetnie sprawdzą się zarówno podczas spacerów, jak i jazdy na rowerze. To doskonała propozycja dla osób, które lubią łączyć obie te formy aktywności. Co prawda modele miejskie nie są tak lekkie i sztywne, jak obuwie szosowe, ale mają w podeszwie specjalne otwory montażowe do bloków SPD, używanych do rowerów z pedałami zatrzaskowymi. Podczas chodzenia otwory te można w łatwy sposób zamaskować za pomocą dołączonych do butów zaślepek.

Buty MTB

Głównym celem twórców butów MTB było połączenie funkcjonalności z wygodą. W ten sposób powstał najbardziej uniwersalny fason obuwia rowerowego, sprawdzający się zarówno na asfalcie, jak i w terenie. Sztywna podeszwa i bloki systemu SPD to ukłon w stronę butów szosowych. Dzięki tym elementom jazda jest bardziej efektywna i wymaga mniejszego nakładu siły rowerzysty na utwardzonych drogach. Z kolei klockowaty bieżnik zapewnia dobrą przyczepność podczas podchodzenia z rowerem pod strome fragmenty górskich ścieżek i ochronę dla, nieco mniejszych niż w przypadku butów szosowych, bloków SPD.

Buty do jazdy ekstremalnej

Tym mianem określamy modele obuwia rowerowego typu BMX, XC, All Mountain, Gravity i Enduro. Poza wygodą buty te powinny zapewniać przede wszystkim bezpieczeństwo. Właśnie dlatego zamiast tradycyjnego wiązania stosuje się w nich rzepy i klamry, które lepiej trzymają stopę i eliminują ryzyko wkręcenia się sznurówek w koła. Ważną rolę odgrywa także sztywna bieżnikowana podeszwa, gwarantująca lepszą przyczepność nóg do pedałów, oraz system wentylatorów odprowadzających wilgoć.

Buty trekkingowe

Czym charakteryzują się buty rowerowe do turystyki górskiej? Niezwykłą odpornością i wygodą. Usztywniana kostka, wodoodporna membrana, wzmocnienia i wyściółka zapewniająca ciepło to elementy typowe dla butów trekkingowych. Dzięki nim fason ten sprawdza się w naprawdę trudnym terenie, nawet przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Stosunkowo miękka podeszwa zapewnia duży komfort chodzenia po szlakach, a opcja zamontowania bloków SPD – łatwość przystosowania butów do bardziej profesjonalnej jazdy na rowerze.

Buty do jazdy zimą

Dla osób nie rozstających się z rowerem nawet zimą stworzono specjalny typ obuwia, chroniący stopy przed niskimi temperaturami i wilgocią. Buty do jazdy w chłodniejsze dni charakteryzują się przede wszystkim wysoką cholewką ze specjalnej oddychającej membrany, która nie przepuszcza wody do wewnątrz. Miękka wyściółka powinna zapewniać nogom odpowiedni komfort termiczny i nie powodować otarć. W sklepach można znaleźć buty zimowe zarówno do jazdy po dobrych, utwardzonych drogach, jak i po górskich szlakach. Zazwyczaj są one pokryte łatwą w czyszczeniu powłoką.

Buty to nie jedyny element stroju poprawiający komfort jazdy na rowerze. Równie ważne są specjalne rękawiczki rowerowe amortyzujące wstrząsy, kask oraz wygodna, niekrępująca ruchów odzież. Znajdziesz ją w sklepie lulagoga.pl.

Źródło zdjęć: shutterstock.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *