29″ 27,5″ czy 26″ – jakiej wielkości koło wybrać w rowerze enduro?

Wielkość kół, poza geometrią ramy, to jeden z czynników najbardziej wpływających na zachowanie roweru podczas jazdy. Zazwyczaj ich rozmiaru nie da się zmienić, więc warto dobrze przemyśleć sprawę przed zakupem. Podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze wielkości kół w rowerach enduro.

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Czy kupowanie roweru z kołem 26” ma jeszcze sens?
  • Jakie koła występują najczęściej w rowerach enduro?
  • Jakie są wady i zalety kół 27,5″ i 29″?

W dużym skrócie

Popularne do niedawna koła 26” odchodzą do lamusa, wypierane przez 29” i 27,5”. Każdy rozmiar ma swoje wady i zalety. Generalnie większe koła wybaczają błędy i łatwiej na nich utrzymać prędkość. Z kolei mniejsze są lżejsze i bardziej zwrotne oraz prościej na nich generować prędkość i hamować.

Od 26”, przez 29”, do 27,5”

Jeszcze nie tak dawno temu wszystkie rowery do jazdy po górach posiadały koła 26”. Standard 29” początkowo nie zdobył szerszego uznania, ale dobre wyniki rowerzystów wykorzystujących takie koła na zawodach przekonały większość sceptyków. Duże koła nie sprawdzają się jednak w każdym przypadku, zwłaszcza u niższych osób. Z tego powodu na rynku pojawiły się koła 27,5”, które do tej pory praktycznie wyparły 26”. Nie wszyscy wiedzą, że wykorzystywane przy opisie kół liczby nie mają wiele wspólnego z wielkością obręczy, lecz odpowiadają wielkości koła z oponą (koła 29″ to tak naprawdę 28″ z grubszą oponą).

Czy warto kupować rower z kołami 26″?

Przede wszystkim kupno nowego roweru enduro z kołami 26” jest już praktycznie niemożliwe. Większość firm wycofała się z ich produkcji, a małe koła zdarzają się jeszcze w rowerach dirtowych, streetowych i amatorskich. Oczywiście części będą dostępne przez długie lata, więc jeśli posiadasz rower 26” i dobrze Ci się na nim jeździ, nie warto na siłę wymieniać sprzętu. Koła tego typu posiadają przecież sporo zalet: są lekkie, sztywne i dynamiczne, tyle że gorzej zachowują się podczas pokonywania przeszkód i na nierównościach. Koła 26” mogą być dobrą decyzją, jeśli chcesz kupić używany rower w niskiej cenie. Jako że większość osób przerzuca się obecnie na 27,5” i 29”, podaż 26” jest całkiem spora, a ceny automatycznie spadają. W takiej sytuacji musisz jednak zaakceptować fakt, że większość nowinek technicznych nie będzie dostępna dla Twojego sprzętu.

To może 29”?

Po ten rozmiar sięgają osoby, które lubią się ścigać. Koła 29” są szybsze i łatwiej na nich utrzymać prędkość. Charakteryzują się dużą stabilnością i  oferują większy margines błędu, więc pokonywanie na nich przeszkód jest prostsze. Duże koła to również lepsza przyczepność, która wynika z większej powierzchni styku z podłożem. Koła 29” nie są jednak wolne od wad. Osoby, które preferują jazdę dla przyjemności, a nie dla szybkości, mogą je uznać za zbyt ciężkie, sztywne i mało zwrotne. Wyposażony w nie rower będzie gorzej hamował. Nie będzie to również dobre rozwiązanie dla niższych osób, zwłaszcza przy dużym skoku przedniego amortyzatora.

Czy koła 27,5” to idealny kompromis?

Nie każdy czuje się dobrze, jeżdżąc na kołach 29”. Dla takich osób producenci rowerów oferują bardziej uniwersalny rozmiar 27,5”, znany również jako 650b. Łączy on zwrotność 26” z większą przyczepnością i stabilnością oraz pozwala płynnie hamować i przyspieszać. Niestety koła 27,5” wybaczają znacznie mniej błędów niż 29”, więc przy pokonywaniu przeszkód wymagają lepszej techniki jazdy.

Które wybrać?

Na to pytanie każdy rowerzysta musi odpowiedzieć sam, gdyż wszystkie rozmiary posiadają wady i zalety. Przy wyborze należy brać pod uwagę wagę i wzrost, styl jazdy oraz własne preferencje i potrzeby. W dużym skrócie można powiedzieć, że małe koło łatwiej się rozpędza, a duże lepiej utrzymuje prędkość. Do niedawna praktycznie wszystkie rowery enduro posiadały koła 27,5”, ale teraz coraz częściej spotyka się 29”, które lepiej sprawdzają się na nierównym terenie. Teoria teorią, ale przed zakupem polecamy przetestować rowery 27,5” i 29”, najlepiej tego samego dnia i w podobnych warunkach. Tylko w ten sposób można sobie wyrobić zdanie na ten temat i podjąć świadomą decyzję odnośnie zakupu.

Szukasz roweru dla siebie? Modele enduro i wiele innych znajdziesz na lulagoga.pl.

Zdjęcia: lulagoga.pl, unsplash.com, pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *